Jak długo plemniki zostają w drogach rodnych po stosunku?

Witam! Biorę tabletki antykoncepcyjne Daylette od 6 miesięcy. Są to tabletki, gdzie przez 24 dni bierze się hormony aktywne (białe tabletki), a przez następne 4 dni hormony "nieaktywne" (tabletki zielone). Tydzień temu w niedzielę kochałam się z moim chłopakiem - 5 maja - wzięłam tabletkę, następnie w poniedziałek 6 maja również wzięłam tabletkę, lecz we wtorek (07.05) niestety zapomniałam o niej i wzięłam dopiero na drugi dzień - w środę (08. 05) o tej godzinie, o której zawsze biorę tabletki 21:00.

Mój pierwszy dzień cyklu zaczął się 30.04, w dniu, kiedy zapomniałam tabletki był to mój VIII dzień cyklu. Przeważnie długość mojego cyklu trwa 28 - 27 dni. Bardzo proszę o odpowiedź, czy istnieje prawdopodobieństwo ciąży i moje pytanie brzmi, ile plemniki mogą znajdować się "we mnie", skoro biorę tabletki antykoncepcyjne od dłuższego czasu?

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Ilość dni płodnych uzależniona jest od wielu czynników. Podstawą jest wystąpienie owulacji (jajeczkowania), która zwykle występuje na około 13-15 dni przed kolejną miesiączką. U Pani to mniej więcej 14.05. Niezapłodnione jajeczko zwykle obumiera po 10-24 godzinach po owulacji, ale w tym momencie najprawdopodobniej w ogóle do tego nie doszło ze względu na fakt, iż jest Pani jeszcze przed owulacją (ewentualnie wystąpi ona dziś). Plemniki zazwyczaj są dużo bardziej żywotne (2-5 dni, średnio 72h) i dlatego szacuje się, że dni płodne trwają 8 dni. Ryzyko zapłodnienia jest bardzo małe, ale nie mogę pod żadnym pozorem tego wykluczyć.

Precyzując informację na temat plemników chciałbym powiedzieć, iż czas podczas, którego pozostają w drogach rodnych kobiety działa na ich niekorzyść. Największą rolę odgrywa tu specyficzne pH pochwy nie sprzyjające ich przeżyciu. Jednak jak podaje literatura medyczna komórka jajowa uwolniona np. 14.05 może zostać zapłodniona plemnikami, które dostały się do układu rozrodczego 11.05. Stąd też moja informacja dla Pani, iż rzeczywista szansa na zapłodnienie jest niewielka. Trochę jednak komplikuje sprawę ta nie przyjęta o czasie tabletka.

Dopuszczalne jest opóźnienie nie większe niż 12 h podczas stosowania doustnej antykoncepcji. Po tym czasie producent zaznacza, iż ryzyko zapłodnienia istnieje i konieczne jest stosowanie dodatkowego zabezpieczenia w postaci np. prezerwatyw. Największe ryzyko zapłodnienia występuje, gdy pominięta zostaje tabletka z pierwszego lub ostatniego tygodnia. Dla pewności zalecam wykonanie testu ciążowego w 14. dniu po stosunku lub w dniu spodziewanej miesiączki.