Jak pomóc osobie z cukrzycą insulinozależną?

Witam. Moj maz lat 40 choruje na cukrzyce insulinizalezna od 14 lat. W ostatnim czasie misl duze skoki cukru. 5 dni temu mial udar lekki ktory zdiagnozowano po 10 godzinach. Sprawnisc ruchowa wrocila mowi normalnie lecz pozistal problem ze wzrokiem widzi w miare doborze patrzac na wprost. Badania serca ok. Dzisuaj chca go wypusciv do domu. Co robic zeby wszystko wrocilo do normy i sie nie powtorzylo. Czytalam ze 1 miesiac jest najgorszy i mize dojsc do durzego udaru. Czy to prawda.?
MĘŻCZYZNA, 40 LAT ponad rok temu

Jak wybrać odpowiedni glukometr?

Glukometr to narzędzie do mierzenia poziomu cukru we krwi. Jak wybrać ten najlepszy? Obejrzyj filmik i zapoznaj się z wypowiedzią eksperta na ten temat.

Wszystko zależy od innych chorób i ogólnego stanu zdrowia. Oczywiście konieczne dalsze leczenie cukrzycy ze szczególnym uwzględnieniem zmniejszenia ryzyka hipoglikemii. Czasem istnieje konieczność profilaktycznego zażywania aspiryny w małej dawce, leków przeciwmiażdżycowych (statyny) i ewentualnie leków poprawiających krążenie mózgowe. Rehabilitacja i ruch czy ogólnie pojęta aktywność fizyczna ma ogromne znaczenie w niedopuszczeniu do ponownych takich incydentów. Praca nad profilaktyką udaru rozpoczyna się po udarze i trwa do końca życia, nie tylko jeden miesiąc.

0

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę oraz z zaburzeniami gospodarki węglowodanowej choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.
Polineuropatia może dotyczyć również włókien autonomicznych co przejawia się zaburzeniem czynności przewodu pokarmowego ( biegunki, zaparcia), układu sercowo-naczyniowego ( zaburzenia rytmu serca, spadki ciśnienia tętniczego krwi) lub układu moczowo płciowego np impotencja.
Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy ( nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą niektóre leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.

Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy (ALA) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty