Krwotoczne miesiączki po ciąży

Witam! Przed ciążą miałam regularne, dość obfite miesiączki, trwające 5-6 dni. W trakcie ciąży lekarz zlecił mi branie progesteronu przez kilka miesięcy, później z powodu skurczów musiałam brać leki powstrzymujące skurcze i leżeć do końca ciąży. Po porodzie krwawiłam 7 tygodni bardzo, bardzo obficie. Byłam wymęczona i wyczerpana. W siódmym tyg. krwawienie nie było już tak bardzo obfite, lecz pojawiły się skrzepy krwi (dość spore). Jak tylko wyglądało, że krwawienie się kończy, następnego dnia dostałam okres, również bardzo, bardzo obfity i ze skrzepami, który trwał kolejny tydzień. Od tamtej pory moje okresy tak właśnie wyglądały, w końcu dostałam anemii, a lekarz przepisał mi środki antykoncepcyjne. Środki te pomogły mi: okres trwał tylko 2 dni i był skąpy bez skrzepów. Od 9 miesięcy nie biorę już śr. antykoncepcyjnych. Okres wrócił do "normy", czyli pojawiły się skrzepy a krwawienie jest bardzo obfite. Dodatkowo teraz mam tak, że niby okres wygląda normalnie, ale za chwilę leje się ze mnie niemiłosiernie, by potem znowu zwolnić tempo... Jak również przez wiele miesięcy okres był nieregularny, czasem co 23 dni. Od 3 miesięcy wyregulował się i jest co ok. 26-29 dni. Ponieważ od pół roku znowu staram się o dziecko (bezskutecznie) nie chcę przyjmować znowu środków antykoncepcyjnych. Lekarze nie wiedzą jednak jak mi pomóc na te obfite krwawienia, a są one dla mnie nieprzyjemne. Jak mam takie spore skrzepy, to muszę natychmiast szukać toalety, żeby się tego pozbyć. Np. ostatnio byłam na mieście, wśród ludzi, podpaska prawie nowa i świeża i nagle zaczęło się lać. Mimo że podpaska tzw. nocna, długa, ze skrzydełkami, nie uchroniło to moich spodni przed sporym poplamieniem. Żadna bowiem podpaska nie jest w stanie przyjąć w tak krótkim czasie takiej ilości krwi i po prostu krew wycieka bokami. Nie da się normalnie funkcjonować z czymś takim, nie da się wyjść "do ludzi", już nie wspomnę o tym, że jestem wtedy wycieńczona, blada i nie mam siły się sobą zająć, a co dopiero moim synkiem. Zastanawiam się również, czy to nie ma związku z tym, że nie mogę ponownie zajść w ciążę? Sprawdzałam, że mam jajeczkowanie (kupiłam testy). Pozdrawiam

Lek. Paweł Baljon

Witam Panią serdecznie! Bardzo obfite miesiączki mogą być regularne bądź nie. Różna może być także długość krwawienia, czasem przekracza ona 7-10 dni, niejednokrotnie zdarza się, że krwawienie trwa u kobiety praktycznie nieustannie. Przypuszczalnie za około 90% przypadków obfitych (czasem wręcz krwotocznych) miesiączek odpowiada jedna z niżej wymienionych patologii. Są to między innymi mięśniaki macicy (czyli łagodne zmiany wywodzące się z mięśnia macicy), zmiany wywodzące się z błony śluzowej macicy (polipy, przerost, nowotwory złośliwe), zmiany zapalne (infekcja bakteryjna czy grzybicza), zaburzenia krzepnięcia krwi (wynikające z nieprawidłowości budowy płytek krwi bądź też zbyt małej ich ilości, nieprawidłowej pracy wątroby, która odpowiedzialna jest za wytwarzanie czynników krzepnięcia krwi, przyjmowania leków zmniejszających krzepliwość krwi) oraz zaburzenia hormonalne (w chorobach tarczycy, nieprawidłowym wydzielaniu hormonów płciowych). Muszę także wspomnieć o potencjalnie jatrogennych przyczynach krwawienia. Często przyjmowane leki, tj. np. doustne antykoagulanty lub wkładki wewnątrzmaciczne stosowane w przeszłości mogą powodować podobne objawy. Jeżeli występuje któraś ze wspomnianych patologii możliwe także, iż staranie się o dziecko, tzn. o kolejną ciążę może być utrudnione lub nawet w obecnym stanie niemożliwe. Najczęściej lekarz zleca wtedy jako pierwszą możliwą alternatywę leczenia stosowanie przez okres 2 - 3 miesięcy doustnych leków antykoncepcyjnych. Ma to na celu wyrównanie zaburzeń hormonalnych, które są przyczyną problemu. Jednak jak wiem z wywiadu, w Pani przypadku sytuacja poprawiła się tylko na okres przyjmowania antykoncepcji. Stąd też myślę, iż konieczne będzie poszukiwanie innej przyczyny aniżeli zaburzenia hormonalne. Oczywiście nie wykluczone, iż na wspomniane zaburzenia hormonalne nakładają się jeszcze inne procesy chorobowe. Należy pamiętać, że zbyt intensywne, długotrwałe krwawienie może doprowadzić do anemii i osłabienia, a także innych komplikacji zdrowotnych. Cóż mogę powiedzieć... Podczas badania ginekologicznego lekarz stara się wykluczyć możliwe przyczyny krwotocznych miesiączek. Na podstawie wywiadu rozważa choroby układowe, a w razie wskazań klinicznych zleca wykonanie morfologii krwi oraz badanie czynności tarczycy i układu krzepnięcia. W badaniu we wziernikach ocenia wygląd szyjki macicy oraz obecność upławów. Natomiast badanie dwuręczne ma między innymi na celu ocenę macicy pod kątem mięśniaków, bolesności związanej z endometriozą lub zespołem zapalenia miednicy mniejszej. Praktycznie podczas każdej wizyty zlecane jest także USG przezpochwowe, które na przykład pozwala wykryć mięśniaki macicy. Niekiedy w razie konieczności wykonywane są także histeroskopia czy biopsja błony śluzowej macicy. Dopiero po tak kompleksowym panelu badań można precyzyjniej określić przypuszczalną przyczynę zgłaszanych dolegliwości.