Odpowiednia dieta przy łuszczycy

Co zażywać dietę mam od 8 lat jestem sportowcem zawodowym zmagam się z łuszczyca jak sprawdzić zawirusowanie organizmu wszystko juz próbowałem leki po 300zl dr michaels leki dostępne w aptekach naturalne a nawet sterydów wszystkie stany zapalne w uzebieniu wyleczone łuszczyca nie odpuszcza dużo słońca, już się załamuje utrudnia mi to zarabiać na rodzinę gdyż podczas sportu podrazniam np łokcie i blokuje mnie to co mam robić błagam lekarze w Wm są bezradni a mam zaledwie 12%pokryte wiec za malo

Magdalena StusiĹska

Szanowny Panie,
dieta na pewno ma ogromne znaczenie. Jednak, cow diecie dla jednej osoby okaże się pokarmem obojętnym, u drugiej może spowodować nasilenie objawów. W innych przypadkach zaś do remisji czy zaostrzenia dolegliwości dochodzi mimo braku jakichkolwiek modyfikacji w jadłospisie.
Zaleca się, aby dieta przede wszystkim odpowiednio zbilansowana. W menu ograniczyć należy źródła nasyconych kwasów tłuszczowych i cholesterolu, kolei warto wzbogacić ją w nienasycone kwasy tłuszczowe- pochodzące np. z tłustych ryb.
Łuszczyca jako choroba przewlekła powodować może szereg niedoborów odżywczych- tak więc codzienny jadłospis bogaty był w białko pochodzenia zwierzęcego i witaminy i minerały.
Wybierać warto chude gatunki mięs i ryby. Ważny jest także kwas foliowy, którego dobrym źródłem są zielone rośliny liściaste. Istotne jest także dostarczanie odpowiedniej ilości żelaza. Pamiętać należy o wypijaniu odpowiedniej dawki wody. W przypadku dorosłych osób jest to około 1,5-2 litrów wody dziennie.

Unikać z kolei należy takich produktów, jak:
cytrusy;
ostre przyprawy;
alkohol;
konserwy;
produkty wysoko przetworzone;
kofeina, a zatem kawa i napoje energetyczne z dodatkiem kofeiny;
gluten;
czekolada;
kakao;
napoje i produkty z dużą zawartością cukru.

Warto sprawdzić- czy któryś z tych produktów powoduje zaostrzenie objawów.

Proszę pamiętać że stres bardzo nasila objawy łuszczycy. Pomocne mogą być też maści stosowane na zmiany i lampy o specjalnej długości światła.