Podejrzenie zespołu jelita drażliwego i zaparcia

Mam 20 lat i problemy z wypróżnieniem, co jest spowodowane tym, że mam podejrzenie zespołu drazliwych jelit, chodzi tu o zaparcia. Czasem trwaja one ponad tydzień a mój brzuch wyglada jak balon, est bardzo twardy, w tedy zażywam srodki przeczyszczające typu tab.dulcobis zdarza mi się to raz na 2 miesiące. Czy mogę, przez takie przeczyszczanie popsuć funkcjonowanie jelit? jeśli nie robie tego czesto. Z góry chce powiedziec, że prowadze dobra diete i jestem aktywna:) pozdrawiam Agnieszka

Dzień dobry,

W zespole jelita wrażliwego z zaparciami należy unikać produktów zapierających - kakao, ryż, makarony pszenne. Agnieszko Twoja dieta powinna zawierać błonnik rozpuszczalny - pektyny (jabłka, maliny, truskawki, banan), a także płatki owsiane - dobrze rozmoczone w wodzie/ mleku.
Powinnaś także w okresach zaparć przyjmować probiotyki / symbiotyki np. Lakcid, Linex, w podwójnej dawce, a także beta - glukan, który korzystnie wpływa na prace jelit.

Przede wszystkim powinnaś unikać preparatów przeczyszczających zawierających z senes lub korę kruszyny bowiem one negatywnie wpływają na pracę jelt jeżeli są przyjmowane dość długo.
Od czasu do czasu wieczorami powinnaś wypijać napar lnu z ziarenkami.

Tak rzadkie użycie tego środka farmakologicznego, nawet 2-3 razy na miesiąc, okresowo, doraźnie na pewno nie uszkodzi jelit. Nie ma powodu do niepokoju.