Przekroczone normy cukru we krwi

Szanowni Państwo, Kilkukrotnie przeprowadzone badania krwi w odstępie kilku miesięcy wykazały, że mam przekroczone normy cukru we krwi na czczo (102-112). Jakie pierwsze kroki powinienem wykonać by zdiagnozować problem? Do jakiego lekarza się zgłosic? Jakie badania wykonać przed wizytą? Czy 112 oznacza już cukrzycę? Czy tzw krzywa cukrowa wymaga skierowania czy mogę ją wykonać prywatnie? Jestem zaniepokojony, z góry dziękuję za pomoc. Pozdrawiam

Witam.

Powyższe wartości glikemii stanowią wskazanie do wykonania doustnego testu obciążenia glukozą (krzywej cukrowej).

Test ten polega na oznaczeniu poziomu glukozy we krwi na czczo oraz 2 godziny po wypiciu roztworu zawierającego 75g glukozy i ma on na celu potwierdzenie lub wykluczenie cukrzycy.

"Krzywą cukrową" można wykonać prywatnie, bez skierowania.

W pierwszej kolejności powinien się Pan zgłosić do lekarza internisty lub lekarza POZ (najlepiej już z wynikiem "krzywej cukrowej" bo od jej wyniku będzie zależało dalsze postępowanie).

Diagnostyka cukrzycy/zaburzeń gospodarki węglowodanowej wymaga szerokiego spojrzenia na pacjenta i uwzględnienia wielu aspektów dotyczących stanu zdrowia.
Stąd niekiedy w dalszej kolejności konieczność konsultacji innych specjalistów (np. okulisty, neurologa, nefrologa, chirurga, diabetologa itd) oraz badań dodatkowych (HbglikA1c, lipidogramu, prób wątrobowych, kreatyniny z oceną eGFR, badania moczu itd.).

Poziom glukozy 112 nie oznacza jeszcze cukrzycy, a poziomy 102-112 wskazują na stan przedcukrzycowy tzw. nieprawidłową glikemię na czczo, który wymaga również właściwego postępowania.

Proszę też pamiętać
Około 90% wszystkich chorych na cukrzycę choruje również na polineuropatię cukrzycową.
Polineuropatią nazywamy uszkodzenie nerwów obwodowych.
Polineuropatia może przebiegać skrycie i ujawniać się w różnie długim okresie od momentu rozpoznania cukrzycy.

Najczęściej pierwszym i głównym objawem jest ostry, piekący i przeszywający ból zlokalizowany jako „ skarpetki”.
Bólom towarzyszy mrowienie i drętwienie kończyn, uczucie ich oziębienia, często przeczulica skóry kiedy to lekki dotyk powoduje ból.
Po pewnym czasie pojawiają się zaburzenia czucia w kończynach.
Objawy nasilają się nocą.

Diagnostyką i leczeniem zajmują się niektórzy neurolodzy. Proszę pamiętać o kontroli

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-grozne-powiklanie-cukrzycy