Tępy ból głowy od dwóch tygodni - co może być przyczyną? Jakie badania wykonać?

Witam, od prawie dwóch tygodni boli mnie głowa, pomimo że biorę leki przeciwbólowe ból nie ustępuje. Objaw to tępy ból z wrażeniem ucisku. Czasami ból ma charakter miejscowy - czubek czaszki, skronie, tył głowy promieniujący do karku, czasami przeradza się w ból całej głowy. Objawy, które towarzyszą stale i które mnie niepokoją to uczucie "przekrwienia skóry" na głowie (pieczenie pojawiające się punktowo w obrębie całej czaszki). Lekkie, ale ciągłe pieczenie oczu (oczy nie są przekrwione, nie mam też swiatłowstrętu) i okresowo pojawiające się rozpalenie skóry na głowie (podobne uczucie do tego, gdy mam gorączkę - jednak temperatura ciała w normie 36,6). Trzy dni temu byłem u lekarza. Pani doktor zmierzyła ciśnienie (120/80), osłuchała, opukała głowę i stwierdziła, że to nic poważnego. Zapisała M*** 250 mg i kazała brać przez kilka dni. Jednak ten lek praktycznie nie zmniejsza objawów - głowa ciągle boli. Mam pytanie - czy powinienem się udać ponownie do lekarza i zażądać bardziej szczegółowych badań (jakich) czy jeszcze poczekać? Co może być przyczyną ? Pracuję jako programista, wiele czasu spędzam przed komputerem (w ostatnim czasie zacząłem też czytać dużo książek - potrzeba przekwalifikowania). Czy to może wpływać na tak intensywny ból głowy? Od kilku dni odstawiłem książki na bok, wzrok badam okresowo - ostatnio w zeszłym roku.  W okresie zimowym często mam problem z zatokami nosowymi (jednak ból towarzyszący ma charakter rwący od czoła, promieniujący do nosa, z dużą ilością wydzieliny z nosa). Teraz nie ma kataru, jednak zastanawiam się, czy klimatyzacja w samochodzie nie mogła spowodować jakiegoś ogólnego stanu zapalnego?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Bóle głowy mogą wiązać się z problemami neurologicznymi (nieprawidłowości w mózgu), laryngologicznymi (problemy z zatokami czy np. zapalenie ucha), problemami okulistycznymi (wada wzroku, jaskra), problemami ogólnymi (anemia, niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze krwi), problemami stomatologicznymi, czy nieprawidłowym skrzywieniem lub zmianami zwyrodnieniowymi w kręgosłupie szyjnym. Ponadto występują też tzw. napięciowe bóle głowy, których przyczyna nie jest jasno ustalona, a wiąże się je ze stresem, przemęczeniem, brakiem snu czy paleniem papierosów.

Odnosząc się do Pana przypadku myślę, że poza wykonaniem podstawowych badań laboratoryjnych (wykluczenie anemii czy stanu zapalnego) oraz RTG kręgosłupa szyjnego (wykluczenie nieprawidłowego skrzywienia i zmian zwyrodnieniowych) u lekarza rodzinnego, warto zgłosić się na konsultację do neurologa (wykonanie badania obrazowego głowy np. tomografii komputerowej w celu wykluczenia nieprawidłowości w mózgu) i laryngologa. W zależności od wyników tych konsultacji może Pan również rozważyć wizytę u okulisty.

Nie badając Pana osobiście trudno mi stwierdzić, czy ma Pan jakieś cechy infekcji dróg oddechowych i czy to one właśnie przyczyniają się do bólów głowy. Klimatyzacja może powodować wystąpienie infekcji dróg oddechowych.