Twardy stolec i ból podczas defekacji

Witam mam problem chodzi o stolec od jakiegoś czasu zauważyłam ze jest on jakis twardy zdarza sie ze podczas jego oddawania pojawia sie straszny bol uczucie jakby on sie blokował gdzies stolec jest ciemny twardy i wystepuje w kawałkach małych praktycznie kuleczki.Jest tak twardy ze z trudem udalo mi sie go pobrac na patyczek do badania do sanepidu.Prosze o rade co mam zrobic i co to moze byc

Aleksander Ropielewski

Ma Pan zatwardzenie. Pzzyczyną jest niedostateczna ilość błonnika i wody w diecie Być może także zaburzenia funkcji odbytu. Proszę spożywać pokarmy bogate w błonnik (warzywa, owoce, kasze) i zupy oraz pić co najmniej 1,5 l płynów dziennie. Jeżeli objawy nie ustąpią proszę skontaktować się z lekarzem.