Wyniki badania kortyzolu, AST i ALT a biały nalot na języku

Rafał (lat 26) potrzebuje pomocy. Kortyzol=28,02 ug/dl ( 6, -19,4 ug/dl ). ACTH=91,34 ( 7,20-63,30 pg/ml ). godz. 7.45. Przyjmuje cholestil ze względu na skaczące miana wątrobowe ASPAT i ALT oraz podwyższoną BILIRUBINĘ. Ogólnie na co dzień występuje zmęczenie, bóle w dolnej części kręgosłupa obejmujące prawe biodro najbardziej przy schylaniu, wysokie dolne ciśnienie, zdarzają się obrzęki powiek oraz bez przerwy biały nalot na języku o metaliczno ropnym zapachu. Proszę o interpretację wyników.

Dzień dobry,

Ma Pan podwyższone stężenie ACTH i zbyt wysokie stężenie kortyzolu na czczo, co może wskazywać na przyczynę przysadkową w/w zaburzeń hormonalnych. Proszę udać się do endokrynologa, który powinien zlecić Panu wykonanie rezonansu przysadki.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz