Brak miesiączki 46 dzień cyklu

Witam.
Mam pytanie odnośnie mojego ostatniego cyklu. Ostatnią miesiączkę miałam 22 stycznia 2010. Współżyłam 23 dnia cyklu oraz 44 dnia cyklu. Miesiączkuję nieregularnie praktycznie od początku dostania pierwszej miesiączki, moje cykle trwają przeważnie 35 do 40 dni czasem 42. Mam 2 letniego synka i po porodzie nie miałam problemów z miesiączką, choć pojawiła się dość późno, bo dostałam ją jakieś 4 miesiące po nim.

Robiłam już jeden test ciążowy, wynik był negatywny. Od jakiegoś tygodnia czuję się jak przed miesiączką bolą mnie piersi czasem czuję delikatny ból w podbrzuszu lub w dolnym odcinku kręgosłupa.
Co może być przyczyną braku miesiączki? Czy możliwe że jestem w ciąży a test tego nie wykrył? Czy mogłam zajść w ciąże 44 dnia tego cyklu? Zaznaczę jeszcze, że przed tym dniem robiłam test.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Przyjmuje się, że owulacja zachodzi na 14 dni przed początkiem kolejnego cyklu (pierwszym dniem krwawienia). Ponieważ Pani miesiączki są nieregularne, trudno jest przewidzieć, kiedy w danym cyklu dojdzie do jajeczkowania. Przy 35-dniowych miesiączkach będzie to 21 dzień cyklu, natomiast przy 42-dniowych 28. Nie wiadomo jak długi będzie obecny, więc nie umiem podać terminu owulacji.

Ponieważ odstępy między miesiączkami są bardzo długie, koniecznie trzeba znaleźć przyczynę zaburzeń miesiączkowania.
Powodem mogą być cykle bezowulacyjne (wówczas w ogóle nie ma jajeczkowania) lub niewydolność ciałka żółtego (produkuje progesteron w drugiej fazie cyklu). Obie nieprawidłowości mogą powodować trudności w zajściu w ciążę.

Test ciążowy jest wiarygodny, gdy wykona się go w terminie spodziewanej miesiączki (co w Pani przypadku jest bardzo trudne) lub 14 dni po stosunku. Wcześniej stężenie badanego hormonu (hCG) jest zbyt niskie. Ponieważ stara się Pani o dziecko, współżyje Pani regularnie, ale nie wiadomo, kiedy dokładnie była owulacja. Dlatego trudno jest ustalić, kiedy należy wykonać test ciążowy, aby wyniki były wiarygodne.

Bardzo Panią namawiam na udanie się do ginekologa, w celu ustalenia przyczyny zbyt długich cykli menstruacyjnych. Prawdopodobnie wdrożenie odpowiedniego leczenia umożliwi zajście w ciążę.
Doraźnie w celu ustalenia terminu jajeczkowania może Pani wykonać testy owulacyjne. Robi się je podobnie jak test ciążowy. Wykrywają stężenie hormonu luteinizującego (LH), którego stężenie wzrasta na 24-36 godzin przed owulacją.