Czy mój mąż może mieć boreliozę?

W czerwcu ubiegłego roku, mężowi wszedł kleszcz. Domowym sposobem wyjęłam go. Przez około miesiąc pojawiał się strup, gdyż rozdrapałam mocno miejsce, gdy wyciagałam kleszcza, aby mieć pewność, że wyjmę go całego. Po 2 miesiącach u męża pojawiło się pieczenie stóp - podeszwy, po następnych około 2 miesiącach bóle i sztywność karku.

Wiosną tego roku dołączyły bóle stawów biodrowych, które raz są mocniejsze, raz słabsze. Pojawia się też i mija pieczenie i łzawienie oczu oraz czasami, bez przyczyny, kołatanie serca, po jakimś czasie mija. W okolicy kostek, w stronę palców stóp, pojawiły się zmiany skórne - plamy przypominające plamy starcze, czy też brunatnoszare naloty, które rozpływają się po stopie.

Był robiony test WB w lipcu - wynik IGM graniczny, IGG ujemny. Test potwierdzenia w październiku w kierunku boreliozy ujemny. Wyniki podstawowe krwi i moczu bez zmian, badanie okulistyczne bez zmian, rezonans magnetyczny głowy - zaniki w zakresie kory obu półkul móżdżku i robaka móżdzku, mózgowie bez zmian ogniskowych, układ komorowy nieposzerzony, nieprzemieszczony, struktury tylnego dołu czaszki w MR bez zmian, torbiel szyszynki w wym. 11x9 mm.

Lekarze nie wiedzą, co jest. Im większy wysiłek fizyczny, tym większy ból w stawach. Od miesiąca objawy podobne do grypowych: bóle mięśni, kości, stawów, ogólne zmęczenie, osłabienie. Szukamy pomocy!!!!!!!!!!!!! Neurolog nie ma podstaw do leczenia, gdyż nie ma to podłoża neurologicznego. Poradnia Chorób Zakaźnych uważa, że to nie ich działka.Czynnik reumatoidalny w normie.

To jak mam pomóc mężowi? Jest już u kresu wytrzymałości, chce się leczyć, ale gdzie i u kogo? Ma 49 lat i nie czas, aby umierał, prawda? Proszę, jesteśmy skłonni nawet pojechać gdziekolwiek, aby tylko uzyskać pomoc i aby mąż był tak, jak kiedyś żywym, pracowitym, pełnym werwy człowiekiem, a nie przygasającą świeczką. Proszę pomóżcie!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Wyniki badań przeciwciał przeciwko boreliozie świadczą o nieobecności tej choroby u Pani męża. Obraz kliniczny opisany przez Panią sugeruje raczej przyczynę neurologiczną lub reumatologiczną.

Z uwagi na negatywną diagnostykę neurologiczną sugeruję, aby zgłosili się Państwo do reumatologa (RF nie musi być dodatni u osoby chorej).

Jeśli i reumatolog nie będzie w stanie określić przyczyny dolegliwosci Pani męża, być może konieczna będzie hospitalizacja w oddziale internistycznym i szersza diagnostyka.