Co może oznaczać taki poziom prolaktyny i tego typu objawy?

Jestem mężczyzną 19 lat i od kilku miesięcy mam prolaktynę wybitą 2 razy ponad normę. - libido zerowe - słaba motywacja w ciągu dnia, kiedyś byłem wulkanem energii - robiłem już badanie przysadki z kontrastem jest zdrowa - testosteron mam bardzo dobry - tarczyca też jest zdrowa - zdarzają się stany depresyjne aczkolwiek jestem świadom że to kwestia tej prolaktyny -trenuje na siłowni, nigdy nie brałem żadnych sterydów ani innych podejrzanych środków - mam wyniki wątrobowe oraz estradiol lekko ponad normę - od początku całej tej przygody towarzyszą dwie blado czerwone plamki w okolicy około ustnej, więc może ma to jakiś związek. Rodzina mi mówi że wyglądam jakoś dziwnie na twarzy. - Czuje że w moim ciele dzieje się coś niepokojącego gdyż oddawane stolce zawsze są luźne, często kiedy przychodzi wieczór, z jelit dochodzą dziwne i głośne dzwięki którym nierzadko towarzyszą gazy. 3 razy w miesiącu zdarzyło się że w kale była krew. Endykrolodzy w mojej okolicy rozkładają ręce. Napisałem tyle informacji ile mi wpadło do głowy, ale pewnie wiele też przeoczyłem.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo dobrze, że wykonał już Pan pewną diagnostykę w kierunku poznania przyczyny podwyższonej prolaktyny. Często trudno jest jednoznacznie ocenić źródło problemu, ale najważniejsze są występujące przy tym objawy oraz ogólne samopoczucie.

W przypadku prawidłowej tomografii komputerowej głowy, wstępnie można by wykluczyć zmiany w obrębie przysadki mózgowej. O dalszej diagnostyce powinien jednak zadecydować lekarz endokrynolog.

Do głównych objawów nadmiaru prolaktyny można zaliczyć między innymi problemy z potencją oraz powiększenie piersi. Niekiedy również mogą dochodzić zmiany skórne, czy stany depresyjne.

Zbyt wysoki poziom prolaktyny zaś może być spowodowany intensywnym stresem, problemami ze snem, a także przyjmowaniem niektórych leków.

Zalecamy Panu wizytę u lekarza endokrynologa, który po dokładnej analizie wszystkich wyników badań będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce i ewentualnym leczeniu.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna

https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.