Co oznacza taki silny ból podbrzusza?

Dzień dobry, pierwszy raz w zyciu spotkala mnie taka sytuacja. Poszłam do toalety sie wyproznic. Jednak zaskoczył mnie ogromny ból podbrzusza i odbytu przy oddawaniu stolca. Bol posbrzusza byl tak silny ze przez chwile myslalam ze strace przytomnosc. Po kilkudziesieciu minutach udalo mi sie zejsc z toalety jednak przy kazdym ruchu i przy najmniejszym nacisku podbrzusze boli nie wyobrazalnie. Aktualnie udalo mi sie doczlapac do wanny i wzielam goraca kapiel. Bol powoli przemija. Co ta sytuacja mogla oznaczac?
KOBIETA, 22 LAT 8 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Silny ból podbrzusza i odbytu to objaw, którego nie należy lekceważyć. W tym przypadku proszę zgłosić do lekarza medycyny rodzinnej lub internisty, który pokieruje Pani dalszym leczeniem, i gdy będzie taka potrzeba skieruje do specjalisty.

Bóle podbrzusza mogą mieć różne podłoże. Czasami związane są z nieprawidłowym funkcjonowaniem jelit. Jeżeli bóle nie będą ustępować, być może konieczne będzie wykonanie kolonoskopii, dzięki której będzie łatwiej wykryć wszelkie schorzenia. Przydatne może być również badanie usg jamy brzusznej. Bóle w tej okolicy mogą sygnalizować również problemy z układem moczowym. Czasami mogą oznaczać także różne choroby narządów intymnych. Warto zatem udać się też dodatkowo do ginekologa, który zleci Pani dodatkowe badania. Jak widać możliwości jest wiele, dlatego proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza. Dzięki szybkiemu rozpoznaniu problemu będzie można wdrożyć odpowiednie leczenie.

Tymczasem zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl. Zawiera on więcej przydatnych informacji na temat możliwych przyczyn bólu brzucha:

https://portal.abczdrowie.pl/bol-podbrzusza-u-kobiet-objaw-wielu-chorob

Warto także sprawdzić jak na pytania o zbliżonej tematyce zadane przez innych użytkowników odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/sennosc-i-bol-podbrzusza-a-mozliwe-schorzenia

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-podbrzusza-u-47-latka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.