Co oznaczają zawroty głowy, duszności i nudności?

Dzień dobry, mam 14 lat. Ostatnio miewam zawroty głowy, kiedy wstanę lub zmienię pozycję. Od rana zaczyna mnie boleć głowa i nie przestaje. Czasem wraz z bólem mam pulsowanie i nie do końca wiem wtedy, co się ze mną dzieje, gdzie się znajduję. Miewam nudności i nie chce mi się jeść, jest mi duszno, nawet kiedy mam otwarte okno. Ważę 48 kg, wzrost 164 cm - podaję, jeżeli to mogłoby pomóc.

Lek. Magdalena Szymańska

Dzień dobry!

Zacznę od tego, iż Twoja masa ciała jest zbyt mała i według wskaźnika BMI oznacza ona niedobór masy ciała. Dolegliwości które opisujesz mogą wynikać właśnie z niedowagi. Myślę, że powinnaś zrobić badania krwi, gdyż możesz mieć niedokrwistość spowodowaną niedożywieniem.

W Twoim wieku dieta jest niezwykle ważna. Jesteś osobą bardzo młodą i aby prawidłowo się rozwijać musisz żywić się racjonalnie. Dieta powinna być bogata w witaminy i niezbędne składniki odżywcze. Jeżeli nie masz apetytu, musisz kierować się rozsądkiem. Niedowaga może być bardzo groźna w skutkach. Możesz mieć problemy z miesiączkowaniem i z wieloma innymi dolegliwościami.

Ważne jest abyś przynajmniej wykonała podstawowe badanie krwi i udała się do lekarza by mógł je zinterpretować, gdyż jeżeli pojawiła się niedokrwistość należy wdrożyć odpowiednie leczenie.

Pozdrawiam!