Co zrobić, aby pomóc mamie?

Witam, mam na imię Ania i mam 17 lat. Kiedyś, gdy byłam młodsza moja mama zrezygnowała z pracy zagranicą. Wtedy zaczęły się nasze problemy finansowe, a mama popadła w depresję. Na szczęście zaczęła się leczyć i wszystko wróciło do normy. Rozpoczęła pracę w Polsce i dobrze sobie radziła, lecz trwało to tylko kilka lat. Ostatnio choroba powróciła i na to wygląda, że ze zdwojoną siłą - ma wszystkie podanie niżej objawy, które obejmuje charakterystyka depresji zamieszczonej na tej stronie: "Do jednych z poważniejszych dolegliwości u chorych na depresję możemy zaliczyć: zaburzenia snu (od bezsenności poprzez częste budzenie się w nocy, do nadmiernej senności w ciągu dnia i nocy (samopoczucie poprawia się z biegiem dnia, najgorzej jest rano). Do tego dochodzi utrata apetytu, spadek lub przyrost masy ciała. Do objawów o mniejszym nasileniu należą: zaburzenia miesiączkowania (brak miesiączki, nieregularne krwawienia miesiączkowe), bóle głowy i karku, potylicy (tak zwane „opasujące bóle głowy”), a także zaparcia i wysychanie błon śluzowych (suchość w jamie ustnej, suche i piekące oczy) oraz spadek libido." Bardzo się o nią martwię, już nie wiemy jak jej pomóc. Co mam zrobić aby chociaż troszkę zwalczyć tę chorobę? To okropna męczarnia również dla rodziny. Dziękuję

Witam!
W przypadku depresji bardzo ważne jest wsparcie ze strony najbliższej rodziny. Mimo że jest to dla Was bardzo trudna sytuacja, to pamiętajcie, że depresja jest chorobą tak samo jak grypa. Przy odpowiednim leczeniu da się ją zwalczyć. Dlatego bardzo ważne jest, aby Twoja mama zdecydowała się na wizytę u lekarza, który rozpocznie leczenie farmakologiczne (przypisze jej leki). Wówczas zadaniem rodziny będzie kontrolowanie, czy  mama przyjmuje leki. Wraz z działaniem leków jej samopoczucie powinno się poprawić. Oczywiście nie możecie oczekiwać, że od razu powróci do formy, ale z czasem należy motywować ją do angażowania się w sprawy dnia codziennego.
Bardzo ważna jest tutaj ostrożność, ponieważ zbyt duże wymagania mogą ją utwierdzić w przekonaniu, że do niczego się nie nadaje, że jednak jest z nią źle. Wówczas trudniej będzie jej wrócić do zdrowia. Mimo że ta sytuacja jest trudna dla całej rodziny, to mama musi czuć, że nie jest ciężarem dla Was, że akceptujecie jej chorobę. Proszę pamiętać, że depresja to nie lenistwo, ale rzeczywisty stan chorobowy, który należy leczyć.
Trzymam kciuki.
Pozdrawiam