Co zrobić w przypadku zaparć u niemowlęcia?

Witam, mój maluch ma 11miesiecy i od miesiąca ma ogromny problem z kupą tzn twarda zabita kula która nie może wyjść robi kupę co 3-4dni żeby nie było takiej przerwy dawałam czopek poszło ale też ból dieta kompot z śliwek, jabłko, brzoskwinia, kiwi, maliny z jogurtem, teraz podaję Laktulozę nie cały tydzień to zrobi trochę takiej żadkiej jak noworodek tylko ciemna, ostatnio nie robił 4dni po czym zrobił w nocy kule, rano kilka.. Dodam że wcześniej jadł wszystko bez problemu.. Słodyczy zero nie dawałam. Pije swojskie mleko krowie gotowalam kaszke manne ale już odstawiłam tak samo chleb wszystko pszenne, teraz ryżowa z bobovita ale też podobno źle wpływa polecają kukurydzianą, może zmienić mleko może mieć jakiś wpływ? Może podawać jakieś probiotyki może Pani coś polecić?

Witam,
Proszę dbać o to żeby w diecie znalazło się przede wszystkim więcej warzyw a nie owoców. Dodatkowo chleb lepiej zamienić na chleb ciemny np. graham a z kasz wybierać np. jaglaną, gryczaną czy pęczak, świetne będą również płatki owsiane. Proszę też szczególnie zwrócić uwagę na to ile dziecko wypija. Nawet przy dobrej podaży błonnika, jeśli nie będzie odpowiedniej ilości płynów, zaparcia mogą się jeszcze bardziej nasilić. Suszone śliwki i kompot jak najbardziej się sprawdzą. Ryż, mąka ziemniaczana nie są szczególnie polecane. Z płynów proszę podawać głównie wodę i ograniczyć ilość soków oraz owoców dziennie (część owoców zastąpić warzywami)
Pozdrawiam,
Maja Czerwińska-Rogowska