Czy mam ataki paniki?

Witam serdecznie! Od pewnego czasu nie czuję się dobrze jestem osłabiona. Bardzo Często boli, mnie głowa dosyć mocno przy czym nieraz kręci mi się w głowie i robi mi się słabo i zaczynam panikować że zemdleje albo coś mi się stanie i wtedy zaczyna mi serce walić jak szalone dodam że nieraz też boli mnie serce. Jak boli mnie głowa to głównie w obszarze płatach skroniowych i płacie czołowym dodam że w ostatnim EEG głowy wyszło mi że mam silniejsze fale napadowe i podejrzewano u mnie epilepsję, ale nigdy jej do końca nie stwierdzono. Jak robi mi się słabo to zaczynam panikować i denerwować się że coś mi jest i przy tym ręce mi drżą i czasami też głowa mi drży i serce wali jak szalone i nieraz ostatnio częściej to serce mnie boli. Raz zdarzyło mi się że takie ogólne napięcie ogólny stres utrzymywał się cały dzień i czułam się taka jakby napięta spieta cała nie potrafiłam nie mogłam się rozluźnić żeby to znikło i przy tym jak coś jadłam to miałam uczucie jak bym się dławiła przy przełykaniu pokarmu dodam też że ostatnimi czasy przeżyłam duży stres i dodatkowo bałam się o siebie i swój związek bo mi grożono więc dłuższy czas żyłam w ogromnym stresie cały czas się bałam i denerwowałam. Ostatnio też czułam się tak źle że ledwo szłam przemieszczałam się gdzie przy tym jak chwilę stałam to miałam uczucie bujania się jak bym się kołysała. W nocy też jak zasypiam to mam drgawki i jakieś dziwne uczucie jakiś lęk i niepokój w sobie. Co to może być co mi jest. Czy to coś poważnego. Będę miała powtarzane EEG i robiony rezonans. Proszę o szybką odpowiedź i z góry dziękuję.

Szanowna Pani,

dodatkowo, zachęcam Panią do diagnostyki w Poradni Zdrowia Psychicznego. Wskazane jest dla Pani wsparcie psychoterapeutyczne.
Zaburzenia nerwicowe, związane ze stresem i pod postacią somatyczną często objawiają się np. tachykardią (przyspieszonym biciem serca) i podwyższone ciśnienie krwi, inne objawy to; nerwobóle, uczucie zdenerwowania, drżenie, napięcie mięśniowe, pocenie się, zawroty głowy, ucisk w klatce piersiowej, klucha w gardle, suchość w jamie ustnej, problemy gastryczne, przyspieszony oddech w wyniku pobudzenia układu autonomicznego (współczulnego). Lęk jest reakcją pojawiającą się w sytuacji, w wyniku interpretacji przez osobę zagrożenia, wyróżniamy aspekt; poznawczy (myśli, wyobrażenia), fizjologiczny (doznania w ciele) oraz behawioralny (odnosi się do zachowania).
Wszystkie te czynniki wzajemnie na siebie oddziaływają wywołując stany lękowe. Aspekt fizjologiczny jest instynktem samozachowawczym, czyli reakcją organizmu w odpowiedzi na zagrożenie, mobilizuje organizm do walki lub ucieczki, w wyniku pobudzenia układu współczulnego (autonomicznego). Aspekt poznawczy bazuje na myślach, wyobrażeniach o treści negatywnej, występuje pierwotnie w stosunku do emocji i aspekt behawioralny - to są przejawiane zachowania, Lęk można zniwelować na dwa sposoby: zmniejszając poczucie zagrożenia (farmakologicznie) lub zwiększając wiarę we własne umiejętności radzenia sobie z trudną sytuacją. Pomocny jest trening relaksacyjny; kiedy jesteśmy fizycznie zrelaksowani – następuje odprężenie psychiczne i odwrotnie, gdy psychicznie się zrelaksujemy – nastąpi odprężenie fizyczne. W Pani przypadku jeśli nie zostaną potwierdzone choroby somatyczne, zalecana jest psychoterapia poznawczo - behawioralna, techniki relaksacyjne, psychoedukacja, która pomoże zrozumieć mechanizm powstawania objawów.
Pozdrawiam serdecznie