Czy mogłam zajść w ciążę, przyjmując tabletki antykoncepcyjne?

Witam panie doktorze! Jestem w trakcie przyjmowania drugiego opakowania tabletek antykoncepcyjnych Alesse 28 po miesięcznej przerwie. W tracie pierwszego opakowania (pierwszą tabletkę pierwszego opakowania przyjęłam w drugi dzień miesiączki, ale w pierwszym wystąpiły tylko plamienia) odbyłam dwa stosunki. Pierwszy po 10 tabletce, drugi po 17. Po drugim stosunku, z jakichś irracjonalnych przyczyn po 30 godzinach przyjęłam antykoncepcję po stosunku - Plan B (mieszkam w tej chwili w Kanadzie, stąd leki nie występujące w Polsce). Wszystkie tabletki przyjęłam o odpowiedniej porze.

W trakcie 7-dniowej przerwy dostałam krwawienia 4 dnia i było standardowo obfite przez pierwsze 24 godziny, później przeszło w plamienie, które trwało przez 3 dni. Zaniepokoiło mnie to trochę i w 6 dniu przerwy rano zrobiłam test ciążowy - First Response Early Pragnancy Test - czyli 10 dni po ostatnim stosunku i wyszedł negatywny. Rozpoczęłam nowe opakowanie tabletek i w dzień przyjęcia 5 tabletki drugiego opakowania zrobiłam kolejny test, czyli 16 dni po ostatnim stosunku i on również wyszedł negatywny. Od tej 5 tabletki tego opakowania mam prawie ciągłą zgagę, bóle pleców okolicy lędźwiowej, lekkie swędzenie w pochwie i lekkie bóle w podbrzuszu oraz czasem wieczorami jest mi niedobrze na żołądku.

Aby się upewnić, że to na pewno nie ciąża, 19 dni po stosunku wykonałam kolejny test z pierwszego porannego moczu i również wyszedł negatywny. Po czym po dwóch kolejnych dniach, czyli 21 dni po stosunku wykonałam następny test, również z porannego moczu i również uzyskałam wynik negatywny. Czy test ten jest w pełni wiarygodny i powinien mnie uspokoić i daje gwarancję, że w ciąży nie jestem? Jakie są w ogóle szanse na to, że mogłam zajść w ciążę?

Witam serdecznie!

W opisanej sytuacji wydaje się, iż ryzyko ciąży było znikome, a zatem wyniki testów są jak najbardziej prawdopodobne. Uznaje się, iż testy ciążowe wykonywane z porannego moczu cechują się wysoką 98% skutecznością. W obecnej sytuacji powinna się Pani skonsultować z ginekologiem, który wykluczy infekcję narządów rodnych. Świąd pochwy, bóle pleców mogą być jej objawem. Objawy mogą mieć również podłoże psychogenne lub mieć charakter jatrogenny (działania niepożądane tabletki alarmowej). Pozdrawiam