Czy mogło dojść do zapłodnienia w trakcie stosowania tabletek?

  Witam, mam 28 lat i 9 lutego 2010 roku urodziłam synka. Od tamtego czasu mój ginekolog przepisywał mi tabletki antykoncepcyjne „YAZ”. Teraz dokładnie 20 czerwca ukończyłam kolejną paczkę tabletek i powinna być miesiączka, niestety jej nie ma. Mam uczucie pobolewania jajników, kręgosłup mnie boli. Do ginekologa idę po kolejną receptę dopiero 7 lipca, ponieważ od 2 tygodni ma urlop. Czy to możliwe, że jestem w ciąży? Bo faktem jest to, że na początku czerwca doszło do stosunku z moim partnerem i sądzę, że mogło coś zostać, ponieważ stosujemy seks przerywany. Co powinnam zrobić? Jeśli doszło do zapłodnienia w trakcie brania tabletek to czy lekarz jest w stanie mi pomóc w tej sprawie? Ponieważ nie planujemy dzieci.

Redakcja abcZdrowie

Witam!
Nie ma pewnej na 100 % metody antykoncepcji. Stosując tabletki idealnie wg instrukcji skuteczność wynosi ok. 99,9%. W praktyce jednak bardzo często występują czynniki zakłócające, jak np. wymioty, biegunka, antybiotykoterapia, zapominanie, itp. Biorąc pod uwagę powyższe przyczyny skuteczność spada do ok. 92%.
Objawy mogące sugerować ciążę to opóźnienie krwawienia miesiączkowego, parcie na pęcherz moczowy, powiększają się piersi, czasami dyskomfort w podbrzuszu. Gdy w czasie przyjmowania tabletek antykoncepcyjnych dojdzie do sytuacji, w której są wątpliwości, czy to ciąża należy zrobić test ciążowy (jego skuteczność to około 99%).
Antykoncepcja po stosunku jest dostępna w ciągu 72-h po.
Pozdrawiam serdecznie!