Czy możliwe są problemy z tarczycą u 27-latki?

Witam, kobieta,27 lat, podejrzewałam u siebie problemy z tarczycą a w szczególności niedobór jodu (dieta uboga w jod, nie używam soli), moje wyniki: TSH 2,72 (norma 0,38-5,33) FT4 0,92 około 35% (norma 0,61-1,48) FT3 3,13 około 35% (norma 2,5-4,3) antyTG 2,2 (norma 0-4) antyTPO 1,2 (norma 0-9) po miesiącu picia wód z jodem typu ustronianka, wysowianka moje wyniki to (inne laboratorium): TSH 1,63 (norma 0,4-4) FT4 15,4 około 35% (norma 10,3-24,4) FT3 4,8 około 55% (norma 2,7-6,4) antyTG 60,5 (norma 0-18) antyTPO 20,4 (norma 0-35) USG - tarczyca prawidłowa- jednorodny, normoechogeniczny miąższ, objętość około 10 ml. Skąd taki wzrost przeciwciał antyTG? Czy to od przyjmowania wody z jodem? Dodatkowo skąd taki wzrost FT3 w stosunku to FT4, o czym to świadczy? Czy nadal pić wody z jodem? Dodam, ze dziennie spożywałam dawkę jodu około 150 mikrogramów, czyli tyle ile mówi norma WHO.

Lek. Paweł Szadkowski

Pani wyniki nie świadczą o chorobie. Różnice między wynikami mogą być spowodowane innym laboratorium, a podwyższony wynik antyTG wymaga obserwacji razem u lek prowadzącego.