Czy można samemu wykryć stan przedcukrzycowy?

Witam. Czy można wykryć glukometrem w domu stan przedcukrzycowy (jakie wartości cukru)? Można go samemu leczyć w jaki sposób? I czy można samemu odróżnić go od cukrzycy? Czy zapach octu moczu/potu to koniecznie cukrzyca? Bo nie mam odwodnienia które jest objawem kwasicy ketonowej (robiłem testy że podniosłem rękę na 20 sek. i ten czy skóra wraca na swe miejsce - nie mam odwodnienia). Co jeśli taki stan trwa ze dwa lata? Leczyć samemu? Jak? Dziękuję za odpowiedź.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Stan przedcukrzycowy można wykryć w samobadaniu. Warto oczywiście potwierdzić taki wynik badaniami w laboratorium. Jeżeli glukoza na czczo mieści się w przedziale 100-125mg/dl oznacza to iż mamy do czynienia z nieprawidłową glikemią na czczo. Często pomaga zmiana diety i aktywność fizyczna.

Oznaczenie glikemii glukometrem w tej sytuacji mija się z sensem gdyż rozstrzygające jest badanie z krwi żylnej w laboratorium.

Lek. Szymon Suwała

Stan przedcukrzycowy jak i cukrzycę można wykryć wyłącznie poprzez badanie poziomu glikemii w krwi żylnej. Stan przedcukrzycowy rozpoznajemy gdy poziom glukozy na czczo w dwóch kolejnych badaniach wynosi od 100 do 125 mg/dl, cukrzycę zaś rozpoznajemy w momencie gdy w dwóch próbkach na czczo poziom glukozy jest równy lub większy 126 mg/dl lub gdy w przygodnej próbce krwi (pobranej o dowolnej porze dnia, bez względu na czas od ostatniego posiłku) poziom glukozy jest równy lub większy 200 mg/dl i obecne są objawy hiperglikemii (częstomocz, nadmierne pragnienie, suchość w ustach, senność etc).
Jeśli ktoś z rodziny posiada glukometr, można się nim wesprzeć, ale tak jak wspomniano wcześniej, lekarz nie może postawić diagnozy bez badania krwi żylnej.