Czy przyjmując te tabletki okres może nie przyjść?

Dzień Dobry, Spóźnia mi się okres o 9 dni (mam wszystkie objawy okresu- bol brzucha, bolące piersi, wysyp pryszczy- normalne objawy, które mam co miesiąc). Zrobiłam pare testów ciążowych wszystkie negatywne. W listopadzie dostałam okres 3 dniowy (17-19.11) a w grudniu przyszedł szybciej (7-11.12). Grudzień był miesiącem bardzo stresującym dla mnie oraz zmieniłam otoczenie (długa podróż) oraz wróciłam do cięższych treningów. Przyjmuje tabletki noriday (mini pills). Uprawiałam seks od razu po zakończeniu poprzedniego okresu (używając tylko tabletek, bez innego zabezpieczenia) i tylko w pierwszym tygodniu po okresie czyli z moich obliczen wynika iż nie stało się to w momencie okresu możliwości zajścia w ciąże. Co może być spowodowane brakiem okresu, czy przyjmując te tabletki okres może w ogólnie nie przyjść? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

skuteczność pigułek jednoskładnikowych jest bardzo wysoka – ponad 99%, niemniej, jak każda inna forma antykoncepcji, nie gwarantują one stuprocentowej pewności.

O mini pigułkach przeczyta Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/jak-dziala-minipigulka-antykoncepcyjna.

Brak okresu może być spowodowana zaburzeniami hormonalnymi wskutek długotrwałego stresu, zmiany otoczenia czy ciężkiego wysiłku fizycznego, niemniej w Pani przypadku nie można uznać tego za pewnik.

W tej sytuacji sugeruję zrobienie testu ciążowego – tylko w ten sposób można wykluczyć hipotetyczne zapłodnienie.

Jeśli jest Pani zainteresowana, o wskazaniach do wykonania testu ciążowego przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/kiedy-wykonac-test-ciazowy-wskazowki-wynik-rodzaje-i-ceny-testow.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.