Czy skutkiem mogą być powiększone węzły chłonne?

Od dłuższego czasu (conajmniej półtora roku, ale możliwe, ze dluzej) mam powiększone węzły chłonne po lewej stornie szyi i pod uchem. Od 4 lat zmagam się z nawracającym zapaleniem zatok. Tak naprawdę przez większość czasu borykam się z zatkaną lewą dziurką w nosie oraz spływającą po gardle wydzieliną. Jestem chora mniej więcej co 3-4 miesiące. Zatyka mi także lewe ucho. Mam skrzywioną przegrodę nosową. W dzieciństwie miałam nawracające anginy i zapalenia uszu. Mam również stale powiększone migdałki (obecnie mniejsze niż dzieciństwie). Coroczna morfologia w normie. Laryngolog powiedział, ze nie wyleczę zatok dopóki nie zoperuję przegrody. Po ostatniej chorobie dostałam od lekarza rodzinnego skierowanie na szerokie badania krwi i usg węzłów chłonnych, ponieważ powiedziałam, ze martwi mnie ich stan. Czekam na wizytę u laryngologa i pozostałe badania, ale bardzo stresuje mnie ta sytuacja. Czy niezmniejszające się węzły mogą być skutkiem ciągłych chorób i skrzywionej przegrody nosowej?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

W pierwszej kolejności warto by było odnaleźć i wyleczyć dokładne źródło wspomnianych problemów. Nawracające zapalenia zatok, spowodowane prawdopodobnie alergią wziewną, a także skrzywieniem przegrody nosowej może skutkować powstawaniem licznych torbieli, czy polipów w jamie zatokowej, czy właśnie powiększeniem węzłów chłonnych.

Węzły chłonne, które są integralną częścią układu odpornościowego biorą udział w wychwytywaniu chorobotwórczych patogenów, jak: wirusy, bakterie, czy grzyby. Ulegają powiększeniu przy wszelkich chorobach zakaźnych i infekcjach górnych oraz dolnych dróg oddechowych. Bardzo często przy stanach zapalnych zatok, ucha, czy zębów mogą pojawiać się powiększone węzły, co świadczy najczęściej o obniżonej odporności i toczącym się stanie zapalnym w organizmie.

W przypadku, gdy węzły chłonne są miękkie, owalne i łatwo przesuwalne, nie powinny stanowić powodu do niepokoju.

Z racji pewnej odległości, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem laryngologiem. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz leczeniu, aby poprawić stan odporności i zmniejszyć ryzyko kolejnych infekcji.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.