Co oznacza taki opis USG węzła chłonnego?

Kobieta lat 66, powiększony węzeł chłonny w okolicy prawej ślinianki przyusznej. Początkowo laryngolog diagnozował jako kamicę ślinanki. Opis USG: ślinianki o prawidłowej wielkości i echogeniczności, jednorodne z prawidłowymi przepływami. Palpacyjny guzek w okolicy podżuchwowej to patologiczny węzeł chłonny, owalny, w osi krótkiej powiększony do 16 mm, niejednorodnie hypoechogeniczny, ze zwapnieniem 3mm, bez uchwytnych przepływów. Nieliczne sąsiadujące węzły o prawidłowym kształcie, bez wnęk, niejednorodnie hypoechogeniczne, w osi krótkiej do 6 mm

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Prawidłowo, że wykonała Pani badania kontrolne, aby sprawdzić problemy wynikające z powiększenia węzła chłonnego. To bardzo ważny krok, aby odnaleźć przyczynę tego stanu.

Węzły chłonne są bardzo ważną częścią układu odpornościowego, gdyż wychwytują chorobotwórcze patogeny, takie jak bakterie, wirusy i grzyby. Zlokalizowane są na całym ciele, ale w największych skupiskach występują na szyi, za uszami, pod żuchwą, pachami i pachwinami.

Powiększone węzły chłonne zawsze mogą budzić niepokój, gdzie zawsze należałoby to skonsultować z lekarzem, jednak często nie stanowią zagrożenia dla zdrowia lub życia.

Niepokój powinny budzić wyczuwalne i powiększone węzły o średnicy powyżej 1 cm, a także o twardym i nieprzesuwalnym charakterze. Jednocześnie obecność wysypki, czy zmian skórnych w okolicach węzłów również mogłaby stanowić podstawę do dalszych badań.

Najczęstszą przyczyną powiększonych węzłów chłonnych są zazwyczaj infekcje bakteryjne, wirusowe, rzadziej grzybicze. Stany takie występują również przy chorobach zakaźnych, jak odra, świnka, cytomegalia, czy szkarlatyna. Węzły chłonne ulegają powiększeniu również przy chorobach autoimmunologicznych.

Analizując opis Pani badania obrazowego ślinianek oraz występujące objawy, można by stwierdzić, że przyczyna leży po stronie ślinianek, gdzie prawdopodobnie powiększone węzły wynikają ze stanu zapalnego, toczącego się w obrębie tych gruczołów ślinowych.

Z racji odległości, trudno jest ocenić dokładnie Pani stan zdrowia, dlatego, też zalecamy ponowną konsultację z lekarzem laryngologiem. Istnieje możliwość, że będzie potrzeba przeprowadzenia biopsji powiększonego węzła i poddaniu go badaniu histopatologicznemu, aby wykluczyć poważniejsze schorzenia.

Przydatne mogłyby okazać się dodatkowe badania tak jak tomografia szyi, a także określenie poziomu amylazy, CRP i OB w surowicy krwi.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

https://portal.abczdrowie.pl/slinianki-objawy-kamicy-przyczyny-kamicy-objawy-raka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.