Czy takie objawy u 32-latki mogą świadczyć o zakrzepicy żył?

Witam, mam 32 lata. Od ponad 3 miesięcy pobolewała mnie łydka, z czasem miałam zgrubienie w okolicy zagięcia z tyły kolana, poszłam do lekarza dostałam diosmina, acard 75,i maść na stan zapalny mam wizytę do naczyniowego dopiero listopadzie, lekarz rodzinny zlecił mi badania bardziej szczegółowe w Stanach zapalnych żył. Jutro mam wizytę i wyniki. Stan zapalny minoł. Łydka czasem boli ale mniej, czasem też mam kłucie w górze uda. I teraz do tego obciazyłam kaletke w stopie. Czy może to być zakrzepica żył. Proszę o odpowiedź. Dziękuję.

Lek. Jan Bujok Chirurgia

Witam, to mogą być objawy zakrzepicy jak i dziesięciu innych chorób. Postępowanie w takiej sytuacji to włączenie leczenia zakrzepicy do czasu jej wykluczenia w badaniu USG Doppler. Takie badanie może wykonać każdy lekarz dyżurny w najbliższym SOR - jest to badanie proste i zajmuje co najwyżej kilka minut. Od ponad 10 lat zakrzepicy w Polsce nie leczy się operacyjnie tylko zachowawczo (czyli lekami doustnymi), dlatego kierowanie Pani do chirurga naczyniowego jest bezcelowe i niepotrzebnie wydłuża kolejki do specjalisty, Zakrzepicę w obecnych czasach leczy internista, a powikłania zakrzepicy (czyli zatorowość płucną) leczy się w oddziałach kardiologii.
Z wyrazami szacunku
Jan Bujok