Czy takie osłabienie może wynikać z długotrwałego stresu?

Jestem prawie 2 miesiące po laparoskopii torbieli luteinowej jajnika, która była dość duża i wielopechęrzykowa (7x5cm). Po powrocie ze szpitala zauważyłam nieznaczną zmianę czucia przodu w kierunku wewnętrznej strony uda (po stronie wykonywania zabiegu), objawy do dzisiaj nie ustąpiły. Żyję w przewlekłym stresie od sierpnia, czyli momentu wykrycia zmiany i nastraszenia przez lekarzy. Dopiero 5 tygodni po zabiegu otrzymałam wyniki histopatologiczne, które nie wykazało niczego złego, jednak oczekiwanie bardzo źle na mnie wpłynęło, codziennie płakałam i miałam tylko czarne myśli, że to nowotwór. Myślałam, że po uzyskaniu wyników się uspokoję, jednak stres wrócił znajdując inne źródło - około tydzień temu, po powrocie do aktywności zauważyłam osłabienie mięśni, bardzo często jakby lekkie skurcze w całym ciele i ciągłe napięcie mięśni. Od kiedy skupiłam się na tych objawach znowu ciągle płacze i drży mi szczęka oraz wydaje mi się, że czuję drżenie w ciele, szukam odpowiedzi na forach i strasznie się martwię. Boję się iść do lekarza, boję się nie iść, boję się jakiejś diagnozy, np. SM lub SLA. Nie mogę jeść ani spać, nie chce się z nikim spotykać i obawiam się, że nabawiłam się nerwicy. Czy takie osłabienie może wynikać z długotrwałego stresu? Powinnam udać się do psychologa czy neurologa? Jestem zapisana na badania krwi od internisty oraz endokrynologa, jednak trochę się przeziębiłam i muszę czekać na ustąpienie objawów a odchodzę od zmysłów. Bardzo proszę o pomoc.
KOBIETA, 24 LAT ponad rok temu

Możliwości leczenia dzieci autystycznych

Autyzm to dziecięce zaburzenie rozwojowe. Częściej występuje u chłopców niż u dziewczynek. Sprawdź, co jeszcze warto wiedzieć na temat autyzmu. Obejrzyj film i dowiedz się, jakie są możliwości leczenia dzieci autystycznych.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Pani obawy dotyczące stanu zdrowia są jak najbardziej zrozumiałe. Oczekiwanie na wynik histopatologiczny wyciętej zmiany wywołał niepokój i strach. Dodatkowo pojawiające się dolegliwości mogłyby nasilić odczuwany lęk.

Istnieje przypuszczenie, że mogła rozwinąć się nerwica lękowa spowodowana długotrwałym odczuwaniem stresu i życiem w ciągłym napięciu. Podłoże emocjonalne może mieć wpływ na odczuwanie objawów somatycznych, niezwiązanych z żadną jednostką chorobową.

Do najczęstszych objawów zaburzeń lękowych można by zaliczyć: bóle i ucisk w klatce piersiowej, duszności, bóle głowy, drżenie mięśni, suchość i uczucie guli w gardle, zmęczenie i problemy ze snem.

W związku z odległością trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z lekarzem psychiatrą oraz psychoterapeutą. Specjalista po badaniu przedmiotowym oraz przeprowadzonym wywiadzie zdecyduje o najlepszej formie terapii.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty