Czy test beta HCG jest już wiarygodny po 21 dniach?

Dzień dobry. Mam pytanie związane z niżej opisaną sytuacją: 11.09. mogło dojść do zapłodnienia, ale prawdopodobieństwo było niskie, bo nie był to stosunek czy petting, a użycie nieumytej uprzednio zabawki do stymulacji warg sromowych. Stosuję antykoncepcję doustną Daylette (24 4), ale trakcie września przyjmowałam antybiotyki. Wystąpiło krwawienie z odstawienia, trwało 4 dni. Po 21 dniach od zdarzenia z zabawką (2.10.) wykonałam test beta hcg total z krwi. Wynik wyszedł <2 mlU/ml. Czy test beta hcg jest już wiarygodny po 21 dniach? Czy mój wynik oznacza brak ciąży?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, badanie krwi na obecność beta hCG wykonane po 21 dniach od stosunku płciowego czy sytuacji obarczonej ryzykiem zapłodnienia jest wiarygodne. To czułe i pewne badanie, które można wykonać już na kilka dni po stosunku. Wynik wskazujący ciążę musi wynosić >25 mIU/ml, wynik wątpliwy – >5 mIU/ml, zaś wynik <2 mIU/ml oznacza fizjologiczny stan organizmu, w którym nie stwierdza się obecności gonadotropiny kosmówkowej. Jeśli jest Pani zainteresowana, to więcej szczegółów na temat hormonu znajdzie Pani w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/hcg.

Dodatkowo, opisana przez Panią sytuacja nie stwarza ryzyka ciąży, zwłaszcza jeżeli stosuje Pani antykoncepcję. Także nie każdy antybiotyk wchodzi w interakcje z pigułkami hormonalnymi, co oznacza, że nie zawsze dochodzi do zmniejszenia skuteczności antykoncepcji. Dodatkową ochronę należy zastosować zwłaszcza w trakcie leczenia przy pomocy ampicyliny, tetracykliny czy ryfampicyny. Sądzę zatem, że nie ma Pani powodów do obaw.

Być może zainteresuje Panią także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/tabletki-antykoncepcyjne-a-alkohol.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.