Czy ustalić sobie jakieś mniejsze porcje z konkretnymi przerwami?

Witam. Od paru dni mój chłopak skarży się, że przybyło mu trochę na brzuchu. Na wadze nie przybył, bo ważył się ostatnio i u niego te 70kg to norma. Mówi mi, że je już tak mało, jak tylko może, ale przecież nie chodzi o to, żeby paść z głodu. Dziś np. zjadł w pracy 3 kanapki (nie na raz, z przerwami) tak od 8 do po 10, potem pił napój gazowany, w domu jedno piwo i teraz dopiero o 17 obiad. Mówi, że szybko czuje się pełny, ale zaraz znów chce jeść. Lubi też piwa, ale pije już parę lat i twierdzi, że tyłby od tego wcześniej, a nie dopiero teraz. Wspomina jednak do tendencji do tycia od strony swojego ojca, czyli on, dziadek itd. Robi też brzuszki, dziś na raz tak z 80. Proszę powiedzieć, czy trzeba przejść się do lekarza? Czy ustalić sobie jakieś mniejsze porcje, z konkretnymi przerwami? A może coś konkretnie jeść? Dziękuję za pomoc.

Witam serdecznie,

z pewnością Pani chłopak nie powinien się głodzić. Powinien dostarczać nieco mniej kcal niż organizm potrzebuje i w tym momencie zacznie zachodzić spalanie tkanki tłuszczowej. Niech nie redukuje swojej diety zbyt mocno bo efekty mogą być odwrotne do zamierzonych. Stosując dietę bardzo niskokaloryczną zwalniamy przemianę materii a organizm przechodzi w ,,stan oszczędzania'' i przed obawą o utratę składników odżywczych zaczyna robić zapasy rezerwę w postaci tkanki tłuszczowej. Oprócz kaloryczności ważny jest także stosunek składników odżywczych. Dieta musi być pełnowartościowa i odpowiednio zbilansowana. Posiłki powinny być jedzone regularnie w odstępach około 3h. Kolację najlepiej zjadać około 3h przed snem.
Kolejna sprawa to piwo - nie znaczy że jeżeli pił je kiedyś i nic się nie działo to tak będzie cały czas. Z wiekiem niestety przemiana materii spada.
Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk