Depresja czy coś innego? Jak mam sobie poradzić?

Witam. Jestem mężczyzna, mam 24 lata. Od roku  mój stan uważam, że się pogarsza. Nie pracuję. Wstaję rano, czasem coś zjem, czasem nie, po czym spędzam całe dnie oglądając TV bądź siedząc przy komputerze. Nie ukrywam, że czuję zmęczenie i nie odczuwam przyjemności z rzeczy, które robię. Mam 2-3 znajomych, z którymi rozmawiam przez internet, pozbawiłem się kontaktów z znajomymi w realu. Nie wiem, co mam zrobić. Czy mogę sobie poradzić z tym sam, czy może potrzebuję pomocy? Nie wiem, czy napisałem wszystko, proszę pytać, jeżeli nie podałem wszystkich rzeczy. Pozdrawiam Grzegorz

Witam serdecznie.

Obniżona zdolność do odczuwania przyjemności oraz zmniejszona aktywność mogą wskazywać na depresję, jednak podaje Pan zbyt mało informacji na ten temat, by potwierdzić lub wykluczyć depresję. Na temat objawów depresji może Pan przeczytać w naszym serwisie: http://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji, http://portal.abczdrowie.pl/testy-na-depresje http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresja. Depresja wymaga różnicowania z innymi zaburzeniami psychicznymi (m.in.: nerwicowymi, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami wtórnymi do używania substancji psychoaktywnych, na podłożu organicznym) oraz niektórymi zaburzeniami somatycznymi (np. niedoczynnością tarczycy). Polecam Panu wizytę u lekarza psychiatry, który przeprowadzi diagnozę, zleci odpowiednie badania i zaproponuje ewentualne leczenie. Postawienie rzetelnej diagnozy jest możliwe wyłącznie na podstawie szczegółowego wywiadu chorobowego oraz osobistego badania pacjenta.

Z pozdrowieniami