Czy to może wskazywać na depresję? Kto i jak może mi pomóc?

Witam. Mam na imię Ola, mam 27 lat. Jestem młodą mamą i młodą mężatką. Od dłuższego czasu (jakieś 2-3 lata) odczuwam spadek zainteresowania wszystkim, co się dzieje dookoła. Jestem wciąż zmęczona, mogłabym spać 24 h na dobę, a potem i tak wstaję zmęczona. Czasem wydaje mi się, że jestem zmęczona życiem. Zastanawiam się wtedy, jak by to było, gdyby mnie nie było.

Nie czuję się szczęśliwa, choć wydaje mi się, że powinnam. Mam przecież cudownego męża i fantastycznego syna. Nawet mój mąż zauważył moje nastroje. Wciąż jestem rozdrażniona, marudzę, ale nie robię nic, by coś zmienić w swoim życiu, bo nadzwyczajnej mi się nie chce. Nawet kiedy jestem głodna, nie chce mi się nic zrobić do jedzenia. Czuję się nie lubiana i najchętniej schowałabym się przed innymi. Nawet nie chciałam wesela, by nie być w centrum uwagi innych.

Jestem mężatką, a mąż musi mnie prosić o seks, bo moje libido w skali od 0 do 10 wynosi - 0. Nie potrafię się skoncentrować na pracy. Wiem, że mam obniżone poczucie swojej wartości. Moje myśli krążą często wokół śmierci, ale chyba nie jestem jeszcze na tyle odważna, żeby to zrobić. Czasem jadąc samochodem, mam ochotę szarpnąć kierownicę by uderzyć w drzewo... Często mam też obsesyjne myśli na temat śmierci moich bliskich, bardzo się tego boję.

Te objawy nie pojawiły się nie dawno, to trwa cały czas. Cały czas myślałam, że jak już znajdę fajną pracę, to przejdzie - nie udało się. Potem może jak kupimy mieszkanie - nic się nie zmieniło. Cały czas szukam czegoś, co da mi szczęście, ale tak naprawdę nie potrafię się niczym cieszyć. Proszę o pomoc. Czy to może wskazywać na depresję? Kto i jak może mi pomóc? Pozdrawiam Ola

Witam serdecznie,

Wymienia Pani wiele objawów wskazujących na zespół depresyjny. Do typowych objawów depresji należą: przygnębienie, obniżona samoocena, spowolnienie psychoruchowe, apatia, zmniejszona zdolność do odczuwania przyjemności, problemy z koncentracją uwagi i planowaniem czynności, myśli rezygnacyjne i samobójcze.

Typowe dla depresji jest takie postrzeganie i ocena rzeczywistości, która polega na skupianiu się przede wszystkim na ,,negatywach". Określa się to jako ,,selektywną uwagę", która dopuszcza do świadomości tylko te informacje, które potwierdzają depresyjny nastrój. Tak więc skupiamy się np. na porażkach, pomijając sukcesy. Depresja wpływa nie tylko na funkcje poznawcze, ale i procesy biologiczne, stąd objawy braku apetytu i obniżenie libido.

Leki przeciwdepresyjne mają za zadanie m.in. wyrównanie tych zaburzeń. Nastrój depresyjny wykazuje pewną bezwładność: powoli narasta i ustępuje, trudno go zmienić przez pozytywne doświadczenia, dostarczając sobie nowych wyzwań i przyjemności, zazwyczaj wykazuje małą reaktywność na bodźce zewnętrzne. Wiele osób skarży się również na uporczywe, nawracające myśli dotyczące przykrych tematów, poczucia zagrożenia i braku perspektyw.

Depresja wymaga różnicowania z innymi zaburzeniami psychicznymi (m.in.: nerwicowymi, zaburzeniami osobowości, zaburzeniami wtórnymi do używania substancji psychoaktywnych,) oraz niektórymi zaburzeniami somatycznymi (np. niedoczynnością tarczycy). Dlatego polecam Pani wizytę u lekarza psychiatry, który przeprowadzi diagnozę, zleci odpowiednie badania i zaproponuje odpowiednie leczenie.

Postawienie rzetelnej diagnozy jest możliwe wyłącznie na podstawie szczegółowego wywiadu chorobowego oraz osobistego badania pacjenta.

Depresję można i trzeba skutecznie wyleczyć. Samo wsparcie rodziny i osób bliskich, mimo że bardzo ważne - nie wystarczy. Nie musi Pani sama zmagać się ze swoimi problemami i przygnębieniem - to objawy choroby, a nie cecha ,,słabości charakteru". Leczenie depresji jest bezpłatne również dla osób nieubezpieczonych. Wiele leków przeciwdepresyjnych jest refundowanych, poradnie zdrowia psychicznego oferują również bezpłatną pomoc psychologiczną.

Skuteczna pomoc jest w Pani zasięgu - wystarczy zapisać się na wizytę. Do psychiatry nie jest potrzebne skierowanie. Może Pani również skorzystać z leczenia w ramach prywatnej praktyki lekarskiej i terapeutycznej. Proszę nie zwlekać z wizytą u lekarza - leki przeciwdepresyjne zaczynają działać po ok. 4-6 tygodniach stosowania. Nie leczone objawy mają tendencję do nasilania się. Polecam również psychoterapię jako równoległą metodę leczenia i zapobiegania nawrotom depresji.

http://portal.abczdrowie.pl/wszystko-o-depresji, http://portal.abczdrowie.pl/czy-to-juz-depresjahttp://portal.abczdrowie.pl/gdzie-szukac-pomocy.

Proszę szukać wsparcia i zrozumienia u bliskich, ważnych osób, autorytetów, przyjaciół. Pomocne mogą być również grupy wsparcia, portale społecznościowe, jak np.: http://depresanci.republika.pl/. Proszę być dobrej myśli - objawy depresji można pokonać, jeśli pozwoli sobie Pani pomóc - http://portal.abczdrowie.pl/depresja-mozna-pokonac.

Serdecznie pozdrawiam