Dieta po usunięciu raka jelita grubego

Jestem 5 miesięcy po usunięciu raka jelita grubego, nie mam przerzutów, proszę o poradę dot. mojego jedzenia. Co jest wskazane a co zabronione w dziecie.

Urszula Forenc Dietetyk, Wrocław

Dzień dobry.
Polecam dietę o ograniczonej ilości węglowodanów, aby nie karmić ewentualnych komórek rakowych glukozą. Warto dietę oprzeć na warzywach, do tego mięso, jaja, ryby, zdrowe tłuszcze - dieta musi być wartościowa i nie tuczyć. Żadnego przetworzonego jedzenia, napojów i soków z cukrem, najlepiej odstawić słodycze. Polecam suplementować tran. Polecam tez wizytę u dietetyka, ponieważ dieta jest istotna dla dalszego utrzymania zdrowia.
Pozdrawiam serdecznie.

Zaleca się stosowanie diety, która zaopatrzy organizm we wszystkie niezbędne składniki odżywcze oraz złagodzi objawy przyjmowania ewentualnej chemii. W przypadku problemów z jamą ustną, gardłem czy przełykiem zaleca się stosowanie diety płynnej bądź papkowatej, posiłki można przecierać lub miksować. Jeżeli terapii towarzyszą nudności i wymioty, zaleca się wyeliminowanie produktów po których te dolegliwości się nasilają. W przypadku zaparć, dietę należy wzbogacić w błonnik, który można znaleźć np. w pieczywie z pełnego przemiału, otrębach, czy gruboziarnistych kaszach. Dietę należy uzupełniać w płyny oraz suszone owoce. Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w przypadku biegunek, które powodowane są przez niestrawiony pokarm przedostający się do okrężnicy. Dzieje się tak, ponieważ w trakcie leczenia zniszczeniu ulegają kosmki jelitowe. W takiej sytuacji należy obserwować organizm i jego reakcje, po czym eliminować z diety produkty po których biegunka się nasila. Jeżeli dolegliwość pomimo wprowadzonych zmian nadal występują zaleca się zastosowanie diety bezmlecznej, bezglutenowej i niskoresztkowej.

•Zwróć uwagę na estetykę podawanych posiłków, apetycznie podane dania zjesz z większym apetytem.

•Uwzględnij w diecie buraki, przyśpieszają one produkcję czerwonych krwinek.

•Zadbaj o miłą atmosferę w trakcie spożywania posiłków.

•Nie jedz głównych posiłków na chwilę przed przyjmowaniem leku.

•Z diety wyeliminuj potrawy tłuste, ostre, które obciążają Twój układ pokarmowy.

•Nie pij napojów bardzo zimnych i gorących.

•Wybieraj produkty bogate w witaminy C, A, E oraz D.

•Warzywa i owoce spożywaj w postaci gotowanej, surówek lub soków.

•Potrawy powinny być gotowane lub przyrządzane na parze. Dopuszcza się również duszenie bez wcześniejszego obsmażania, lub pieczenie w folii czy naczyniach żaroodpornych.

•Jedz częściej, ale w mniejszych ilościach.

•Jeżeli borykasz się z brakiem apetytu, ogranicz spożywanie płynów bezpośrednio przed posiłkami.

•Z diety wyeliminuj produkty wysokoprzetworzone, wędzone, marynowane, tłuste i słodkie.

Pozdrawiam
jarnuszewska.dobrydietetyk.pl