Dlaczego dziecko ma pieczenie w żołądku?

Dzień dobry, mój 15 leni syn skarży się od kilku miesięcy na pieczenie w żołądku które występuje kilka razy dziennie. Jaka może być przyczyna? Dodam, że syn nie ma żadnych innych niepokojących objawów. Robiłam mu też badania krwi i moczu i wszystko wyszło w normie. Czy może być to refluks gdy nie piecze w przełyku tylko w żołądku lub czy nie jest to co gorsza jakiś nowotwór żołądka? Proszę o odpowiedź na moje pytanie. Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

pieczenie w żołądku może wskazywać na wiele schorzeń układu pokarmowego, a dobre wyniki badań krwi wcale tego nie wykluczają. Pieczenie jest charakterystyczne zwłaszcza dla choroby refluksowej i wówczas opisywane jest przez pacjenta jako palący ból w nadbrzuszu, czyli górnej części brzucha. W tym miejscu znajduje się nie tylko żołądek, ale i przełyk, dwunastnica czy pęcherzyk żółciowy. Zatem dolegliwości pojawiające się w górnej części brzucha mogą wskazywać na chorobę wrzodową żołądka i dwunastnicy, refluks, przepuklinę czy zapalenie błony śluzowej żołądka. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-zoladka-przyczyny.

By ustalić przyczynę dolegliwości, zdecydowanie powinna Pani zgłosić się z synem do poradni gastroenterologicznej. Po zebraniu wywiadu specjalista zadecyduje o dalszej diagnostyce – najczęściej jest to gastroskopia. O badaniu może Pani przeczytać w naszym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/przygotowanie-do-gastroskopii-na-kilka-dni-przed-badaniem-w-dniu-badania.

Dodatkowo proszę przyjrzeć się diecie syna – niekiedy pieczenie, będące w rzeczywistości zgagą, jest wynikiem zaniedbań w kwestii żywienia. Zachęcam do zapoznania się z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/refluks-i-zgaga-jakich-pokarmow-unikac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.