Dlaczego po stosunku pojawił się ból w podbrzuszu?

Dzień dobry, już kilkakrotnie, zaraz po stosunku pojawiły się u mnie bóle w podbrzuszu. Generalnie jestem wytrzymała na ból ale to wręcz zcina mnie na kilka minut z nóg. Ból jaki odczuwam to coś jak bardzo silny skurcz o dużej powierzchni, połączony z parciem na oddanie kału. Jakby stosunek miał wpływ na nagłą potrzebę skorzystania z toalety... Dziś ból utrzymywał się na prawdę długo, miałam wręcz mały atak połączony z dreszczami i falami gorąca. Umówię się do lekarza najszybciej jak to możliwe ale może to chwilę potrwać ze względu na to, że jestem w podróży. Bardzo proszę o poradę, wygląda to coraz poważniej.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

za ból podbrzusza po czy w trakcie stosunku może odpowiadać wiele przyczyn natury ginekologicznej: endometrioza, torbiele jajników, ale też zespół jelita drażliwego. Parcie na stolec może z kolei może wskazywać na problem z dolnym odcinkiem układu pokarmowego, np. polipy jelita grubego.

Zachęcam do zapoznania się z naszym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/bol-towarzysz-czy-wrog-seksu.

Niestety bez badania i zebrania szczegółowego wywiadu nie sposób jednoznacznie wskazać przyczyny Pani dolegliwości, niemniej jeżeli są one tak silne, to zdecydowanie powinna Pani powstrzymać się od stosunków z partnerem, aż do czasu wizyty u ginekologa. Niewykluczone, że badanie ginekologiczne lub USG TV wskaże źródło Pani bólu.

Oczywiście nie sposób wykluczyć bardziej prozaicznej przyczyny opisanych dolegliwości, a są nią zaparcia i nadmierne nagromadzenie się mas kałowych w jelicie. Jeżeli, np. z powodu wspomnianej podróży, nie zadbała Pani o regularny rytm wypróżnień, to warto od tego właśnie zacząć. Właściwa, wysokobłonnikowa dieta oraz odpowiednie nawodnienie organizmu powinny zażegnać problem.

Być może pomocny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/co-pomaga-na-zaparcia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.