Dlaczego robią mi się zajady?

Dzień dobry. Głównie ze względu na alergię na białko jajka i mleka jestem na diecie wegańskiej ( z momentami słabości do mleka). Wynik badania witaminy B12: 313 pg/mL (norma 187 — 883). czy powinnam suplementować witaminę B jesli tak to w jakiej dawce? Czy ten wynik jest prawidłowy? Niestety robią mi się zajady i pękają usta i nie wiem czy wiązać to z tym poziomem witaminy B czy z reakcją alergiczną ze względu na to że nie zawsze udaje mi przestrzegać diety. Alergia na białko objawia mi się nawrotowymi aftami.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

długotrwale prowadza dieta wegańska, a także wegetariańska wymagają suplementacji witaminy B12, bo można ją dostarczyć tylko poprzez mięso w diecie. Natomiast u Pani nie ma takiej potrzeby w tym momencie – poziom witaminy jest na optymalnym poziomie, niewskazującym na niedobory.

Zajady mogą natomiast powstawać wskutek zaniedbań dietetycznych – istotne tu są wszystkie witaminy z grupy B, zwłaszcza B2, a także infekcje bakteryjne i grzybicze. Obecność nadmiernej ilości drożdżaków w organizmie często także jest konsekwencją nieodpowiedniej diety, prowadzącej do wyjałowienia flory bakteryjnej. Stąd warto przyjrzeć się jadłospisowi i włączyć do niego produkty z dużą ilością witaminy C, a także B (dodatkowo wskazana jest suplementacja) i żelaza oraz kwasu foliowego.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/co-na-zajady-przyczyny-powstawania-zajadow-witamina-b-i-c-drozdze-aloes-miod-woda-z-octem.

Jeżeli problem ten ma charakter nawrotowy, warto także wykonać podstawowe badania krwi z oznaczeniem poziomu żelaza i ferrytyny – anemia może także być źródłem powstających często zajadów, podobnie jak złe nawyki higieniczne czy słaba odporność organizmu.

Proszę skonsultować się z lekarzem z przychodni POZ i ustalić konieczność wykonania badań morfologicznych krwi. Lekarz może też przepisać lek z witaminami z grupy B, który dostępny jest na receptę, lub wskazać preparat witaminowy dostępny bez recepty o odpowiednim stężeniu witamin z tej grupy.

Być może przydatny okaże się także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/masz-zajady-to-moze-byc-cos-powazniejszego.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.