Długie i obfite miesiączki

Witam! Chciałabym opisać mój problem zdrowotny, który nie daje mi normalnie żyć. Otóż... Mam 41 lat. W lutym 2009 roku skończyłam leczenie depresji. Czułam się na tyle dobrze, że wspólnie z lekarzem podjęliśmy decyzję odstawienia leków antydepresyjnych. Brałam *** i czasami ***. Z chwilą odstawienia leków zaczęły się moje problemy z miesiączką. Jak tylko odstawiłam leki, miałam chyba miesiąc trwającą miesiączkę. Lekarz przepisał mi lek o działaniu przeciwkrwotocznym. Ustało. Przerwa w miesiączce trwała 3 miesiące i następna znowu trwała 1,5 miesiąca. Byłam zmuszona iść w listopadzie na zabieg z powodu przerostu endometrium. Po zabiegu dwa i pół miesiąca spokoju i znowu straszne krwawienie. Lekarz wykonywał mi kilka razy badanie USG dopochwowe. Nie mam ani mięśniaków ani polipów, żadnych anomalii. Krew się leje żywo czerwona i nie ma przerostu endometrium. Z ginekologicznego punktu widzenia jest okej. Robiłam badania USG piersi i brzucha - wszystko prawidłowe, oraz na tarczycę: TSH3 - 1,625, FT4 - 17,01, FT3 - 4,66. Lekarz zapisał mi tabletki antykoncepcyjne, które miały wyregulować sytuację ***. One mi nie pomagają. Jestem u kresu sił. Boję się, że za każdym razem czekają mnie leki przeciwkrzepliwe albo zabieg. I siły mi opadają, nie chcę wpaść znowu w depresję. Co robić? Jakie badania wykonać? A wszystko po tym jak odstawiłam te tabletki na depresję. Dziękuję za odpowiedź!

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Na podstawie Pani opisu rozumiem, iż nie miała Pani, niestety, wykonywanego badania stężenia hormonów płciowych. Najlepiej było je wykonać przed wdrożeniem antykoncepcji - nieraz np. zbyt małe stężenie estrogenów może powodować przedłużające się krwawienia. Nie wiem też, jak długo Pani stosuje ten preparat - zdarza się, że na początku stosowania preparatów hormonalnych zdarzają się nadmierne krwawienia, które z czasem ustępują. Również jest możliwość, że stężenie progastagenu w stosowanym preparacie jest zbyt małe.

Jednym z przeciwwskazań do stosowania *** jest krwawienie z dróg rodnych o nieokreślonej etiologii, więc rozumiem, że jednak ginekolog znalazł przyczynę tej dolegliwości. Dlatego być może będzie potrzeba zmiana preparatu hormonalnego. Prosze być dobrej myśli!

Przy opisanych dolegliwościach wskazane jest okresowe badanie morfologii krwi - by sprawdzić, czy nie ma Pani niedokrwistości.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!