Dolegliwości fizyczne i uczucie niepokoju a nerwica
Witam. Od jakiś 3miesiecy zle sie czuje, mam rizne dolegliwości fizyczne i uczucid niepokoju, czasem budze sie w nocy a,rano budze,sie z niepokojem. Lekarz ogolny podejrzewal nerwice.badania :ekg -ok, morfologia,tsh,t3,t4,jonogram,glukoza cholesterol-wszystko ok. Neurolog stwierdzil nerwice biore pronalolol i jest ciut lepiej ale nadal mam,dni ze cos mi dolega,mam,skierowanjena tk glowy,neurolog mowi ze dla świetego pokoju.czy możliwe zeby lekarze sie mylili co do nerwicy?

KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu
Leczenie nerwicy
Witam.
Z opisu przedstawionego przez Panią wynika, że glównie towarzy Pani niepokój i lęk. Nie opisuje Pani żadnych fizycznych dolegliwości. W zaburzeniach lękowych (obecnie zwanych nerwicami) często występuje pewien mechanizm. Jeżeli go Pani u siebie zauważy to prawopodobnie są to objawy lękowe. Szczególnie, że wyniki badań są w porządku i lekarze nie widzą nic niepokojącego.
Jeżeli te ataki przydarzają się Pani w nocy to może być tak, że jakaś myśl lub zdarzenie wywołuje niepokój. Ten niepokój może prowadzić do bardzo wielu różnych odczuć z ciała: szybszego bicia serca, jakiegoś kłucia, przyspieszenia oddechu, poczucia duszności i wielu innych. Jeżeli zaczyna Pani odczuwać podobne dolegliwości to wzmaga się lęk, niepokój o własne zdrowie, może obawa przed jakąś chorobą. Myśl o chorobie ponownie wywołuje jeszcze większy lęk i całe koło się zamyka. Jednak tutaj dolegliwości fizyczne są spowodowane pierwotnie wlasnymi myślami i przeżyciami. Warto się też zastanowić czy te 3 miesiące temu nie zdarzyło się coś nowego, innego niż zwykle w Pani życiu coś co mogło wywołać objawy?
Proponuje Pani wizytę u psychiatry w celu potwierdzenia lub wykluczenia zaburzeń lękowych. Oczywiście warto również zasięgnąć konsultacji z psychoterapeutą. Może uda się Pani zlokalizować przyczyny lęku i je opracować.
Pozdrawiam Panią,
Jadwiga Wojnicka
Witam. Jeśli Pani wciąż czuje się źle, mimo iż medycznie wszystko jest w porządku, to może to wskazywać na nerwicę albo inne problemy natury psychicznej. Na działanie leków trzeba trochę poczekać; poza tym nie każdy lek tak samo działa na każdego. Bardzo też możliwe, że pomogłaby wizyta u psychoterapeuty. Pozdrawiam i życzę powodzenia!
Rozpoznane nerwica jest rozpoznaniem lekarskim i jako takie ma prawo postawić je tylko lekarz.
Proponuję udać się na konsultację do psychiatry. Specjalista po dokładnym przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego będzie mógł postawić diagnozę i dobrać odpowiednie postępowanie. Oceni też nasilenie objawów i zdecyduje, jeśli będzie taka potrzeba, o zastosowaniu farmakoterapii, psychoterapii lub obu metod łącznie.
Nerwica ma różne oblicza, objawy, przyczyny itd., w zależności od tego dobiera się odpowiedni sposób leczenia.