Duży brzuch jak w zaawansowanej ciąży

Mam 60 lat, ważę 62 kg, wzrost 164 cm. Od roku znacznie powiększył mi się obwód w pasie - 89 cm przy biodrach 94, biust 106. Nawet jak byłam w ciąży nie miałam tak dużego brzucha. Od 10 lat mam nieznaczne problemy z wątroba, spore z cholesterolem, a ostatnio z trojglicerydami. Schorzenie wątroby to I stopień zwłóknienia. Poza tym jestem zdrowa. Wiem, ze otyłość brzuszna jest niezdrowa. Oboje moi rodzice zmarli na wylew krwi do mózgu. Mama miała otyłość brzuszna i problemy z ciśnieniem. Nie mam problemów z ciśnieniem. Gdy zastosowałam dietę oparta na kaszy jaglanej, warzywach, oliwie, chudym mięsie i jogurcie naturalnym schudłam tam, gdzie i tak jestem chuda. Mam swoje lata, zatem zmienił się mój metabolizm. Bardzo proszę o rade, jak spowodować, by zmniejszyć odkładanie się tłuszczu na brzuchu.
60 LAT ponad rok temu

Witam,

Pani BMI przyjmuje wartość prawidłową (stosunek masy ciała do wzrostu jest w normie), niemniej zgodnie z kryteriami IDF za "alarmujący" obwód talii u kobiet, uznaje się wartość większą lub równą 80 cm.

Nie napisała Pani nic na temat obecnej aktywności fizycznej, niemniej myślę, iż warto byłoby się skoncentrować na ruchu.

Nie wiem, jaki tryb życia Pani prowadzi i jakie ma możliwości finansowe, uważam jednak, iż warto rozważyć zajęcia w fitness klubie, lub te przeznaczone dla seniorów i jednocześnie opłacane ze środków UE (warto dowiadywać się odnośnie takich zajęć np. w ośrodku gminy).
Odnośnie zajęć w klubie - polecane formy to joga, pilates, zajęcia na piłkach.
Tempo zajęć jest umiarkowane, niemniej każdą formę ćwiczeń (również tych z serwisu www.abccwiczenia.pl), polecałabym skonsultować z lekarzem (zwłaszcza, jeśli do tej pory nie była Pani aktywna ruchowo i cierpi na jakieś schorzenia).

W związku z zaburzeniami lipidowymi unikać powinna Pani smażenia.
Olej rzepakowy i oliwę z oliwek proponowałabym bardziej dodawać do sałatek.
Stężenie cholesterolu obniżą produkty na bazie owsa.
Wyeliminować należy: tłustą śmietanę, masło, produkty obfitujące w żółtka jaj, tłuste sery, tłuste mięsa (m.in. wieprzowinę, baraninę, gęsinę), wędliny typu salami, mortadela, mielonka, parówki.
Dobrze, gdyby w Pani diecie znalazło się miejsce na większą ilość świeżych warzyw.
Unikać proszę białego cukru, miodu, dżemów.
Niewskazany jest w Pani przypadku alkohol, mocna herbata czy kawa.
Uważać powinna Pani na produkty wzdymające (m.in. warzywa kapustne, cebulowe, gruszki, czereśnie).

Najlepiej, gdyby zechciała się Pani wybrać do dietetyka i poprosić o ułożenie przykładowego tygodniowego jadłospisu.
Wtedy byłoby Pani o wiele łatwiej samodzielnie komponować menu.

Pozdrawiam