Dyskopatia w stanie ostrym, uszkodzenie nerwu a bezwład

Witam. Mezczyzna 30 lat, bol plecow, wystepujacy czasami bezwlad nogi i dretwienie, leki przeciwbolowe nie pomagaja, maz wyladowal w szpitalu na neurologi, zostal zrobiony rezonans- diagnoza: dyskopatia w stanie ostrym, uszkodzenie nerwu zalecenia: rehabilitacja od 4 do 6 tyg, jesli nie bedzie poprawy ostrzykniecie przepukliny, ostatecznosc operacja. Maz jest od tygodnia rehabilitowany, bezwlad w tym czasie wystapil dwa razy, zazwyczaj po dluzszym siedzeniu, sa dni ze jest lepiej ale sa tez, sa dni ze jest lepiej ale sa tez, ze nie moze wytrzymac z bolu. Czy rehabilitacja jest w stanie przyniesc poprawe? Czy to raczej gra z czasem? Maz popada w depresje, zawsze aktywny, teraz nie moze jezdzic samochodem, chodzi o kuli, plecy pobolewaly jak kazdego, ale przechodzilo, teraz zlapalo do tego stopnia, ze nie jest w stanie funkcjonowac, gdzie szukac pomocy, jakie zrobic badania? Zaproponowano manipulacje kregoslupa, czy to bezpieczny zabieg? Jedni lekarze zalecaja cieple oklady

W stanie ostrym nie wolno stosować manipulacji kręgosłupa, gdyż można jeszcze bardziej uszkodzić strukturę nerwu. Mąż powinien przede wszystkim leżeć. Stosować działania uspakajające oraz przeciwbólowe. Farmakoterapia konieczna (wg. wskazań neurologa). Natomiast fizjoterapeuta o specjalności neurologicznej powinien prowadzić systematyczną fizjoterapię. Okłady ciepłe są niewskazane, raczej należy chłodzić (zimne okłady). Powodzenia, Paweł Czarnocki