Dziwne krwawienie - dlaczego krwawię po każdym stosunku?

Witam,
mam 24 lata, współżyję regularnie od dwóch lat, przez kilka ostatnich tygodni, podczas każdego stosunku pojawia się u mnie krwawienie (nie plamienie), jest to krew ciemna, trochę polączona z jakąś wydzieliną. Nie wiem, co się dzieje. Byłam u pani ginekolog, zrobiła mi cytologię - wynik: 1 grupa, czyli bardzo dobry - i skierowała na badanie usg tv: trzon macicy przodozgięty, jednorodny echogenicznie, o wymiarach: AP 38 mm, długość 49 mm. Endometrium grubości 5,1 mm, niejednorodne echogeniczne (menses) (miałam 5. dzień miesiączki), jajnik prawy 30 na 19 mm, z drobnymi pęcherzykami oraz z ciałkiem żółtym, jajnik lewy 30 na 13 mm, z licznymi drobnymi pęcherzykami, zatoka Douglasa - wolna. Pani doktor stwierdziła, że to przez to, iż jestem mało rozluźniona podczas seksu i są to urazy mechaniczne spowodowane tym, że mój partner jest mało delikatny... i że powinnam sobie kupić książkę o seksie, bo tego też się trzeba nauczyć... Poważnie mówię, nic nie oszukuję. Dodam, że nigdy wcześniej takich problemów nie miałam, a ja i mój partner jesteśmy naprawdę delikatni, nie uprawiamy żadnego seksu "sado maso". Proszę o pomoc, gdyż jestem tym naprawdę przerażona. Czy powinnam zrobić jakieś dodatkowe badania, jeżeli tak, to jakie?
Z góry dziekuję za odpowiedź.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Krwawienie podczas współżycia może być spowodowane nadżerką szyjki macicy, polipem szyjki macicy lub endometrialnym, endometriozą, zakażeniami w obrębie pochwy i szyjki macicy lub rzeczywiście urazem mechanicznym. Ponieważ większość tych stanów (jak rozumiem, łącznie z urazem) została u Pani wykluczona, należałoby w następnej kolejności zbadać Panią pod kątem infekcji. Wskazane jest pobranie wymazu z szyjki macicy na posiew, który da odpowiedź, czy i jaki patogen Panią nęka. Jest to o tyle istotne, że nieleczone zakażenia przenoszone drogą płciową, jak rzeżączka czy chlamydioza, mogą doprowadzić do niepłodności.

Pozdrawiam serdecznie!

Magdalena Mroczek

Witam,

Krwawieniem po stosunku nazywamy stan, w którym dochodzi do krewienia bezpośrednio po stosunku lub w jego trakcie. Krwawienie to nie jest związane z miesiączką. Szacuje się, ze tego typu dolegliwość dotyczy aż do 7 proc. kobiet. Może być ono spowodowane zarówno niegroźnymi urazami mechanicznymi, ale również z groźnymi zmianami, do których należy np. nowotwór macicy. Bardzo dobrze, ze umówiła sie Pani na wizytę u ginekologa, ponieważ taki objaw zawsze powinien wzbudzać niepokój.

Bardzo częstą przyczyną krwawienia są polipy szyjki macicy. Jest to stan który przy podrażnieniach predysponuje do krwawień i plamień. Najczęściej występuje u kobiet w wieku 40-50 lat, a polipy często mogą być młode. Poza tym polipy mogą występować też w jamie macicy i nazywają sie wtedy polipami endometrialnymi. Poza tym za krwawienia często odpowiedzialna jest nadżerka czyli występowanie nabłonka błony śluzowej kanału szyjki macicy na powierzchni tarczy szyjki macicy. Komórki takie są kruche, co często prowadzi do krwawień. Nadżerka występuje u kobiet w trakcie dojrzewania oraz u tych, które przyjmują środki antykoncepcyjne. Stany te można wykluczyć przy badaniu ginekologicznym, co u Pani zostało zrobione.

Poza tym krwawienie po stosunku może być spowodowane infekcjami intymnymi, co jest w Pai przypadku wysoce prawdopodobne. Do infekcji takich należy zakażenie rzęsistkiem pochwowym, chlamydią, wirusem opryszczki, kiłą rzeżączką oraz G vaginalis. Stan taki należy leczyć ponieważ może on prowadzić do zapalenia przydatków i w konsekwencji do niepłodności. Należy pobrać posiew z pochwy, aby powiedzieć jaki patogen spowodował infekcję.

Innymi powodami krwawienia mogą być rzeczywiście urazy mechaniczne, ale jeśli w Pani przypadku do nich nie dochodzi, to nie one powinny powodować krwawienie.

Za krwawienie po stosunku odpowiedzialne są również stany związane z nowotworami, ale w Pani przypadku zostały one prawdopodobnie wykluczone przy badaniu ginekologicznym.