Senność, powiększone węzły chłonne

Od miesiąca odczuwam powiększone węzły szyjne na prawej stronie, od kilku dni także pachwinowe. W godzinach popołudniowych staję się zmęczony, nigdy wcześniej tak nie było. Zrobiłem badanie krwi, mam podwyższony poziom hemoglobiny (17,1%) i niski poziom monocytów (1%). W badaniu moczu wyszedł brak białka i cukru, nabłonki płaskie nieliczne w preparacie,  urobilinogen w/n,, bakterie również nieliczne. RTG wyszło w normie. Na plecach wyskoczyły mi krosty, które swędzą i bolą. Czy to powiązane z węzłami? Co znaczą moje objawy? Dziękuję.

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

Zapewne wymaga Pan diagnostyki, ale przede wszystkim porządnie zebranego wywiadu lekarskiego i badania. Z badań dodatkowych przydałoby się wykonanie morfologii, ale z rozmazem ręcznym krwi, który jest najbardziej dokładny, a poza tym pozwala na ocenę wyglądu komórek krwi, czego nie można powiedzieć o rozmazie z aparatu (automatycznym).

Jeżeli jest Pan młodym mężczyzną - poziom hemoglobiny może być wysoki, i jeżeli nie ma innych zmian w morfologii krwi (niskim poziomem monocytów bym się nie przejmowała), to jest to wariant fizjologii.

Z badań dodatkowych warto byłoby oznaczyć CRP (wskaźnik stanu zapalnego) a także TSH (pod kątem ewentualnych zaburzeń tarczycy). Proszę dać znać, jak będzie Pan po USG.

Pozdrawiam serdecznie