Proszę o interpretację wyników. Powiększone węzły chłonne.

Witam serdecznie. Jestem mężczyzną, mam 19 lat. Ogólnie samopoczucie mam bardzo dobre. Jedyne co mnie męczy to fakt, że zostały u mnie wykryte powiększone węzły chłonne. Jednak jest to trochę dziwne, ponieważ nie mam przy tym żadnych dodatkowych objawów. Same węzły są dosyć twarde i przy dotykaniu mnie nie bolą. Zostałem wysłany na badania: krwi i USG. Wyniki są następujące: Badanie krwi: Odczyn PBD - dodatni CMV IGM – 0,3 (ujemny) Index, CMV IGG – 158,7 (dodatni) AU/Ml, Odczyn Biernackiego (OB) – 3, CRP – 1,18 mg/l, LDH – 523 U/l, leukocyty – 8,89 G/l, erytrocyty – 5,28 T/l, hemoglobina – 16,6 g/dl, hematokryt – 48,1%, MCV – 91,1 fl, MCH – 31,4 pg, MCHC – 34,5 g/dl, RDW – 13,3%. Płytki Krwi – 204 G/l, MPV – 10 fl, neutrocyty – 2,55 G/l, limfocyty – 5,18 G/l, monocyty – 0,98 G/l, eozynocyty – 0,09 G/l, bazocyty – 0,09 G/l, % neutrocytów – 28,7% (za mało), % limfocytów – 58,3% (za dużo), % monocytów – 11 %, % eozynocytów – 1 %, % bazocytów – 1%. Wzór odsetkowy leukocytów: pałki – 4,7%, segmenty – 21,5%, limfocyty – 47,7%, monocyty – 11,2 %, limf. pobudzone – 15%. Badanie USG miałem robione dwa razy i wyniki się od siebie bardzo różnią. Opis pierwszego badania (data 30.03.2010 r.): W okolicy podżuchwowej prawej, tuż pod ślinianką w miejscu wyczuwalnego palpacyjnie zgrubienia widocznie są dwie struktury hypoechogeniczne o wymiarach: 15 x 9 mm i 7 x 8 mm, bez patologicznego unaczynienia (powiększone węzły chłonne). Po stronie lewej bez zmian węzłowych. Drugie badanie już ma dużo gorszy wynik. Opis drugiego badania (data 01.04.2010 r.): Wątroba niepowiększona o prawidłowej echogeniczności. Pęcherzyk żółciowy cienkościenny, bez złogów. Drogi żółciowe nieposzerzone. Trzustka, duże naczynia bez zmian. Śledziona powiększona ok. 147 x 48 mm, jednorodna. Nerki o prawidłowej echostrukturze, bez złogów i zastoju. Obie nerki po ok. 120 mm długości. Pęcherz moczowy o gładkich ścianach. Gruczoł krokowy niepowiększony. USG szyi: Po stronie prawej, w miejscu wyczuwalnego zgrubienia, tuż przy dolnym biegunie ślinianki przyusznej widoczne są trzy leżące obok siebie hipoechogenne węzły chłonne wielkości 10 mm, 17 mm i 15 mm. Poza tym krągławy hipoechogenny węzeł chłonny średnicy 14 mm w obrębie górnego bieguna ślinianki przyusznej. Poza tym obustronnie wzdłuż MOS dość liczne węzły chłonne długości do 18 mm po str. prawej i 12 mm po str. lewej – ale wszystkie mają wyższe echo, niż węzły w okolicy ślinianki. Co te wszystkie wyniki tak naprawdę oznaczają? Trochę się niepokoję, ponieważ jedno i drugie USG mocno się różni. Czy ta choroba przez tak krótki okres zrobiła taki progres, czy byłem u słabego lekarza? Bardzo proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

W morfologii krwi zwraca uwagę podwyższona liczba limfocytów, a w rozmazie - wysoki odsetek limfocytów pobudzonych. Ponadto zbyt wysoka jest aktywność LDH. Razem z ultrasonograficznie stwierdzonym powiększeniem węzłów chłonnych i śledziony oraz dodatnim odczynem PBD obraz taki z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na mononukleozę zakaźną – chorobę spowodowaną infekcją wirusem Ebsteina-Barra (EBV). Źródłem wirusa jest człowiek – do zakażenia dochodzi najczęściej przez kontakt ze śliną (mononukleoza nazywana jest "chorobą głębokich pocałunków").

Typowo mononukleoza przebiega z gorączką, bólem gardła, powiększeniem migdałków podniebiennych, osłabieniem, złym samopoczuciem. Uważa się jednak, że pełnoobjawowa choroba stanowi tylko ok. 20% przypadków.

Nie ma swoistego leczenia - konieczny jest odpoczynek, stosowanie lekkostrawnej diety i postępowanie zwalczające ewentualne dolegliwości. Po kilku tygodniach objawy choroby wycofują się, choć przebieg choroby jest różny u różnych osób

Prawdopodobnie, w zależności od decyzji lekarza, będzie Pan musiał wykonać jeszcze kilka dodatkowych badań - oznaczenie swoistych przeciwciał przeciwko EBV, aktywności enzymów wątrobowych. Za kilka tygodni, ze względu na powiększenie śledziony trzeba będzie wykonać kontrolne USG jamy brzusznej. W niektórych przypadkach powiększenia węzłów chłonnych konieczne jest także pobranie węzła do badania histopatologicznego.

Jeśli chodzi o pytanie o nowe węzły stwierdzone w drugim badaniu USG – węzły chłonne mogły się powiększyć w ciągu 3 dni, choć rzeczywiście mogło być  i tak, że w pierwszym badaniu zostały przeoczone.

Z wynikami badań należy możliwie szybko zgłosić się do lekarza prowadzącego. Zbada on Pana ponownie, przeanalizuje wyniki badań dodatkowych, zleci wykonanie pozostałych niezbędnych badań – dopiero na tej podstawie będzie mógł postawić rozpoznanie.

Pozdrawiam serdecznie.