Jak interpretować wynik badania RM całego ciała i czy jest powód do zmartwień?

Prosze o odpowiedz na wynik badan? Czy mam sie martwic? Oto wyniki,: } Szukaj Data badania Pacjent Pesel Szukaj Lista badań Data Pacjent Pesel Badania 2018-04-03  Rezonans Dane rejestracyjne Pacjent Data urodzenia1984-06-08 Jednostka kier.BADANIE PŁATNE PRZEZ PACJENTA Lekarz kier.BADANIE PŁATNE PRZEZ PACJENTA (182) PracowniaRezonans Wyniki badań diagnostycznych MR całego ciała Badanie wykonano aparatem 1,5 T, według protokołu "whole body" w płaszczyznach czołowych, w sekwencjach STIR, TSE T1, T2 oraz DWI w warstwach grubości 5 mm. Badaniem objęto obszar od czubka głowy do poziomu szpar stawów skokowo-goleniowych. Pacjent dolegliwości nie podaje. Głowa ułożona asymetrycznie. Nieprawidłowych sygnałów z mózgowia nie stwierdzono. Zgrubienie śluzówki w zachyłku zębodołowym zatoki szczękowej prawej. Esowate skrzywienie kręgosłupa. Widoczne węzły chłonne łańcuchów naczyń szyjnych, wielkości do 9 mm w osi krótkiej. W zakresie narządów klatki piersiowej cech obecności nieprawidłowego podwyższenia sygnału w sekwencji STIR nie stwierdzono. Żołądek duży, wypełniony mieszaną treścią. Obustronnie w nerkach mnogie zmiany torbielowate, o sygnale typowym dla płynu, więcej w nerce prawej, wielkości do 36x 22mm - do oceny w USG jamy brzusznej. W zakresie pozostałych narządów jamy brzusznej i miednicy podwyższenia sygnału w sekwencji STIR nie stwierdzono. Cech restrykcji dyfuzji nie ujawniono. Stłuszczałe naczyniaki w trzonach kregów D12 wielkości 7mm oraz L1 o wym. 18x 16mm. Obrzęk szpiku kostnego wzdłuż powierzchni stawowej kości krzyżowej w stawie krzyżowo-biodrowym prawym. W części bocznej kości krzyżowej po stronie lewej widoczne ognisko płynowe, otoczone wąskim sklerotycznym rąbkiem wielkości 8x 9mm. Nieregularny obszar wydłużenia czasów relaksacji wielkości 18x 12mm w bliższym odcinku trzonu lewej kości udowej - celowe porównanie z obrazem RTG. Cechy niewielkiego obrzęku szpiku kostnego w kłykciach przyśrodkowych kości

Lek. Michał Lenard

Mnogie zmiany torbielowate w nerkach mogą świadczyć o chorobie zwanej wielotorbielowatość nerek. Jest to przewlekła choroba prowadząca do niewydolności nerek i wymagająca leczenia. Konieczne będzie dodatkowo wykonanie badania USG jamy brzusznej w celu potwierdzenia diagnozy. Poza tym wskazane jest również wykonanie prześwietlenia lewej kończyny dolnej, a dokładnie kości udowej - w MR widoczna jest zmiana, która musi być porównana ze zdjęciem RTG, aby można ją było zdiagnozować. Te dwie nieprawidłowości wymagają dalszego postępowania. Pozdrawiam!