Jak mam leczyć te szumy uszne?

Witam mam pewien problem z szumami usznymi (pisk w uszach), pojawił on się nagle i tak został (jest on praktycznie cały czas z różnym natężeniem, jak na razie od niecałych 2 tyg.). Jest to bardzo denerwujące i uciążliwe szczególnie w nocy. Jestem po konsultacji laryngologicznej i fizycznie z uszami nic się nie dzieję zrobione badanie usg tętnic szyjnych z Dopplerem (wyszło ok), czeka mnie jeszcze audiogram. Byłem też po konsultacji z neurologiem który w sumie też nie wiele mi poradził po badaniu neurologicznym w gabinecie stwierdził, że wszystko jest ok dał skierowanie na RTG odcinaka szyjnego. Dodam natomiast, że problemy zaczęły się po wypadku samochodowym, a konkretnie po 4-5 dniach po nim. Nie wiem czy to ma znaczenie (nie straciłem przytomności, ani nie przypominam sobie żebym uderzył głową o coś twardego). Na pewno przeżyłem wtedy duży szok i bardzo silny zdenerwowanie i stres. Na razie dostałem tabletki Betaserc 24 mg dwa razy dziennie i biorę od tyg. Dodam, że od lat leczę się na nadciśnienie. Co mi może być? prośba o poradę.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Dziękuję za zadane pytanie. Domyślam się, iż uporczywe dźwięki, o których Pan pisze są niekomfortowe i utrudniają funkcjonowanie. Tym bardziej frustrujący jest brak diagnozy.

Szumy uszne są zaburzeniem występującym u dość wielu osób, bo cierpi na nie około 10% ludzi dorosłych. Ich uciążliwość skupia na sobie uwagę pacjenta, może powodować rozdrażnienie, bóle głowy i problemy ze snem. Głównym źródłem dyskomfortu jest niemożność stłumienia niechcianych dźwięków. Mogą też prowadzić do problemów z porozumiewaniem się. Pojawiają się okresowo lub słyszane są stale.

Nie jest to osobna jednostka chorobowa, a raczej objaw pochodzący od bardzo różnych schorzeń. Słyszenie fantomowych dźwięków często jest spowodowane przez uszkodzenia komórek rzęskowych w ślimaku (ucho wewnętrzne), co prowadzi do strumieniowania zniekształconych sygnałów nerwowych. Inne możliwości to stres, zmiany miażdżycowe, nadczynność tarczycy, urazy głowy, nadciśnienie i niektóre leki.

Ponieważ możliwości jest tak wiele, nie sposób na odległość zasugerować, która z przyczyn powoduje szumy uszne w Pana wypadku. Wspomniał Pan o nadciśnieniu, czy jest Pan pod opieką kardiologa i czy przyjmuje Pan leki na to schorzenie? Może warto podążyć tym tropem i przyjrzeć się, czy występuje korelacja między wysokością ciśnienia w danej chwili i słyszeniem szumów.

Jeśli badania i wizyty u lekarzy, które ma Pan jeszcze przed sobą nie doprowadzą do diagnozy, być może warto poszukać miejsca specjalizującego się w takich dolegliwościach, jak klinika szumów usznych. W niektórych przypadkach, kiedy szum jest szczególnie dokuczliwy, pomocne może być skorzystanie z odpowiednich aparatów słuchowych.

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego znalezienia źródła pojawiających się dolegliwości.

Więcej o szumach usznych może Pan jeszcze przeczytać w artykułach poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/dzwonienie-szum-w-uszach

https://portal.abczdrowie.pl/szumy-w-uszach-przyczyny-objawy-choroby

https://portal.abczdrowie.pl/habituacja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.