Jak mam postępować przy tym problemie z uchem?

Proszę o poradę .Od ponad 2 tyg mam problem z uchem .Uczucie zatkania ,ciśnienia w uchu przy schylaniu ,jak pukam w głowę na lini włosów czuje taka pusta czaszkę i przeczulice w tym miejscu i za uszami .Przy przedmuchiwaniu ucha slysze (jakby pytanie w uchu ) uczucie jakby tam był bombel powietrza który tamuje przepływ Zero gorączki i bólu .Najbardziej zatkane ucho dokucza rano .Zatyka się odtyka (już prawie 3 tyg ) .Byłam u 2 laryng .oboje stwierdzili ,ze z uchem wszystko ok.miałam tez bad słuchu i ciśnienia w uchu -ok .Lekarz mi przepisał ibuprom zatoki ,otrivin do nosa i na alergie do nosa .(być może mam niedrożność trąbki słuchowej ) ale z tego co wiem to by wyszło na badaniu ciśnienia .Mam przyjść za 20 dni jak nie będzie poprawy .Jutro bo 7 dzień odstawić mam otrivin poprawa jest dosłownie minimalna .Dolegliwości mam po powrocie znad morza .Nigdy nie chorowałam na zatoki ,nie boli mnie głowa Jestem tez 2 miesiace po infekcji covid gdzie bardzo bolało gardło i był nieżyt nosa .Jestem astmatykiem i alergikiem .Biorę beta blokery na nadciśnienie od 2 lat ciśnienie mam unormowane .Co może być jeszcze przyczyna moich dolegliwości .Czy jakiej niedrożności trąbki słuchowej mogą tak długo dokuczać ?czuje się bezradna

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy, że odczuwa Pani nieprzyjemny dyskomfort ze strony narządu słuchu. Aktualny problem zdrowotny na pewno obniża jakość życia. Dlatego tak ważne jest ustalenie przyczyn takiego stanu i wdrożenie odpowiedniego leczenia.

Prawidłowo, że wykonała już Pani badanie słuchu. Audiometria impedancyjna jest pomocna w diagnozowaniu problemów ze słuchem oraz przy częstych infekcjach ucha.

Możliwe, że przyczyną takich dolegliwości jest przebycie Covid-19. Objawy, które wtedy wystąpiły prawdopodobnie zaostrzyły problemy z zatokami, skutkujące uczuciem zatykania ucha. Dodatkowo, fakt występowania alergii mógł nasilić objawy. Warto dodać, że przewlekły nieżyt nosa może skutkować pogrubieniem śluzówki i rozwinięciem się zmian pozapalnych w obrębie zatok. Prowadzić to może do zwiększonej niedrożności nosa, a co za tym idzie trąbki słuchowej.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia. W razie nasilenia dolegliwości, zalecamy ponowną konsultację z lekarzem laryngologiem. Warto byłoby również wykonać dodatkowo tomografię komputerową zatok, która wskazałaby ewentualne zmiany w okolicach trąbki słuchowej. Można by również przeprowadzić badanie fiberoskopii, dającej dokładny obraz w obrębie jamy nosowo - gardłowej.

Życzymy Pani lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została przedstawiona również w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/woskowina

https://zdrowie.parenting.pl/jak-odetkac-ucho-przyczyny-zatkanego-ucha-i-domowe-sposoby

https://portal.abczdrowie.pl/zapalenie-zatok

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.