Jak postępować przy tym silnym kaszlu?

Dzień dobry od ponad roku męczy mnie bardzo silny kaszel byłam u lekarza cztero krotnie stosowałam leki tabletki syropy. W drugi dzień świąt po południu nasilił się bardzo teraz jestem w trakcie stosowania antybiotyku a właściwie pod koniec stosowania go(została mi ost. Tabletka)a kaszel się utrzymuje taki sam nawet się nasilił mam też niewielką gorączkę która wacha się od 37- 37,5°C i utrzymuje się.Leżę ponad tydzień w łóżku.Po ataku kaszlu czuję krew w ustach, bardzo mnie męczy i mam mdłości Antybiotyk: Fromilid 500 mg Osłonka:enterol Oraz Deflegmin. Proszę o szybką odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Bardzo nam przykro, że odczuwa Pani takie nasilone dolegliwości ze strony układu oddechowego. Wiele osób, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym, zmaga się z infekcjami dróg oddechowych. Najczęstszą przyczyną tego stanu są wirusy, rzadziej bakterie i grzyby. Dodatkowym czynnikiem nasilającym objawy kaszlu jest sezon grzewczy i związanie z nim suche powietrze.

Nie napisała Pani, czy otrzymała jeszcze dodatkowe leki oraz czy było wykonywane rtg klatki piersiowej. Bardzo często nawet przy stosowanej antybiotykoterapii, odruch kaszlu może utrzymywać się przez dłuższy czas.

Istnieje również przypuszczenie, że antybiotyk mógł zostać niewłaściwie dobrany albo nie był niezbędny przy leczeniu takich objawów. Bardzo często długo utrzymujący się kaszel jest efektem zakażenia wirusowego lub wynikający z alergii wziewnej i związanej z nią astmy oskrzelowej.

Prawdopodobnie zastosowanie inhalacji z odpowiednich preparatów mogłoby przynieść pozytywny efekt leczenia. Bardzo pomocne w takich stanach są często inhalacje ze sterydów oraz z soli fizjologicznej. Należałoby pamiętać, że przy męczącym kaszlu powinno się spożywać dużo płynów, a także zadbać o optymalną wilgotność powietrza.

Z racji odległości, trudno jest ocenić ogólny stan Pani zdrowia. Zalecamy konsultację z lekarzem internistą lub pulmonologiem. Możliwe, że będzie istniała konieczność wykonania pewnych badań obrazowych, jak i testów alergologicznych.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/kaszel

https://portal.abczdrowie.pl/domowy-syrop-z-tymiankiem-i-szalwia-idealny-na-kaszel-i-bol-gardla

https://portal.abczdrowie.pl/astma-oskrzelowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.