Jak zwiększyć częstotliwość wypróżnień?

Co ja mam zrobić jeżeli od urodzenia mam problemy z częstym wyproznianiem się, co powoduje nadmierne kilogramy w organizmie? Stosuje rożne domowe sposoby suszone owoce, więcej płynów etc. Proszę o pomoc. Jak mam sobie z tym poradzić? Co mam stosować, aby poprawić częstotliwość wyróżnień do więcej niż 2-3 razy w tyg.

Mgr Ewa Tomczyk Dietetyk, Wrocław

Witam,

proszę przeanalizować swój jadłospis pod kątem ilości spożywanego błonnika.
To błonnik (szczególnie frakcja rozpuszczalna w wodzie) przeciwdziała zaparciom. Powinniśmy spożywać około 20- 40g błonnika każdego dnia. W Pana sytuacji warto tę ilość jeszcze dodatkowo zwiększyć.
Błonnik można znaleźć w mniej kalorycznych produktach niż owoce suszone- np. w warzywach. Pełnoziarniste produkty zbożowe są także jego doskonałym źródłem.

Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Jeśli częstotliwość wypróżnień jest mniejsza niż 2 na tydzień oraz pojawiają się takie objawy, jak: trudności przy oddawaniu stolca z koniecznością nadmiernego parcia, towarzyszące uczucie niepełnego wypróżnienia lub pojawienia się zbitego i suchego stolca to mogą być to zaparcia. Mimo wszystko dobrze, że nie jest to nagle pojawiający się objaw, co mogłoby być bardzo alarmujące. Każdy z nas ma indywidualny rytm wypróżnień. Na ich ilość składają się takie czynniki, jak: ilość i jakość dostarczanych posiłków (zwłaszcza błonnika nierozpuszczalnego w wodzie); objętość posiłków; czas i tempo ich spożywania czy czynniki emocjonalne. Przede wszystkim powinien Pan zwrócić uwagę na błonnik - jego ilość w diecie powinna wynosić około 30-40 g/dzień - czyli zwiększyć ilość warzyw, owoców, nasion roślin strączkowych i produktów pełnoziarnistych. Jeśli do tej pory nie jadł Pan dużo takich produktów należy wprowadzać je stopniowo. Wraz ze zwiększoną ilością błonnika należy przyjmować więcej płynów (głównie wody około 1,5 - 2 l/dzień). Powinien też Pan regularnie ćwiczyć (także mięśnie brzucha). Można również zastosować masaże brzucha, w tym masaż np. strumieniem wody. Warto stosować dobrze zbilansowaną i zdrową dietę, która usprawni działanie przewodu pokarmowego.

Zapraszam do zapoznania się z materiałami na stronie naszej poradni internetowej www.kalorynka.pl

Pozdrawiam,
mgr dietetyk
Aleksandra Erdmann