Jaka może być przyczyna nawrotowego bólu brzucha u dziecka?

Co może oznaczać podwyższona kalprotektyna u 5 latkanwynikb109.Ma bóle brzucha nie codziennie,przy oddawaniu stolca lub nie związane z niczym. Trwają od 10 sekund do 10 min. W grudniu przeszła bakterie Campylobacter,wcześniej dolegliwości nie było.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

podwyższona kalprotektyna u pięciolatka może wskazywać na stan zapalny w jelitach. Kalprotektyna jest białkiem, które wytwarzane jest w błonie śluzowej jelit i jego poziom może wzrosnąć w przypadku chorób zapalnych jelit, takich jak choroba Crohna i wrzodziejące zapalenie jelita grubego. Jednakże, podwyższony poziom kalprotektyny może wystąpić również w innych stanach, takich jak infekcje jelitowe, jak w przypadku zakażenia Campylobacter, które Pani dziecko przeszło w grudniu.

Bóle brzucha u dziecka mogą mieć różne przyczyny, w tym problemy żołądkowo-jelitowe, zakażenia, alergie pokarmowe czy stres. Warto skonsultować się z lekarzem, który przeprowadzi dokładne badania i zdiagnozuje przyczynę dolegliwości.

W przypadku podwyższonej kalprotektyny, lekarz może zalecić dodatkowe badania, takie jak gastroskopia lub kolonoskopia, aby dokładniej zbadać jelita i wykluczyć choroby zapalne jelit. W niektórych przypadkach podwyższona kalprotektyna może być jedynie wynikiem stanu zapalnego spowodowanego infekcją, a poziom białka może powrócić do normy w ciągu niedługiego czasu.

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w tekstach, do których odsyłam poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-bolu-brzucha-u-2-letniego-dziecka

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wynik-kalprotektyny-w-kale-227ug-g

https://portal.abczdrowie.pl/kalprotektyna-w-kale

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.