Jakie badania wykonać przed kolejną wizytą u endokrynologa?

Witam. W sierpniu okazało się że mam podwyższone aTpo i aTg.Tsh, ft3,ft4 w normie.Lekarz zalecił mi eutyrox z uwagi na bóle stawów o pochodzeniu tarczycowym na 3 m-ce. Czy przed kolejną wizytą jest sens wykonać ponownie badanie przeciwciał aTpo i atg czy tylko TSH?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Podwyższone przeciwciała przeciwtarczycowe: anty- TPO oraz aty-Tg mogą świadczyć o chorobie Hashimoto. Bardzo często to schorzenie autoimmunologiczne występuje przy prawidłowym poziomie hormonów TSH, Ft3 i Ft4.

Hashimoto to przypadłość dotykająca częściej kobiety, niż mężczyzn. Choroba rozwija się powoli, nie dając przez długie lata żadnych objawów.

Nie napisała Pani, czy oprócz bólów stawowych, występują inne dolegliwości. Schorzenie to charakteryzuje się takimi objawami, jak: senność, zmęczenie, zaparcia, nieregularne miesiączki, suchość skóry, spowolniony metabolizm, a także wypadanie włosów.

Z czasem nieleczone Hashimoto może prowadzić do rozwoju niedoczynności tarczycy. W przypadku tej choroby przepisywane są syntetyczne hormony tarczycy, które należy przyjmować na czczo i regularnie.

W Pani przypadku przed wizytą u endokrynologa, należałoby wykonać badanie poziomu tzw. trójki tarczycowej, czyli TSH, Ft3 i Ft4. Odnosząc się do przeciwciał przeciwtarczycowych, prawdopodobnie nie ma potrzeby wykonywać ponownie tych badań w tak krótkim odstępie czasu.

W razie wątpliwości zalecamy konsultację z lekarzem, który określi, jakie dokładnie badania powinna Pani wykonać w przyszłości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/choroba-hashimoto

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-choroby-hashimoto-leczenie-przyczynowe-substytucyjne-hashitoksykoza

https://portal.abczdrowie.pl/diagnostyka-choroby-hashimoto-objawy-i-badanie-przedmiotowe-laboratoryjne-usg-biopsja

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.