Jakie leki stosować przy Covid?

Witam.przechodzę obecnie covida w domu.mam pytanie odnośnie gorączki bo mam ok.38stopni ile można brać tabletek iboprofenu ,od wczoraj piję też sumamed w tabletkach

Redakcja abcZdrowie

Witam,

przede wszystkim leki przeciwgorączkowe należy podawać, gdy gorączka przekracza 38 stopni, powodując złe samopoczucie, a to jest zależne od tolerancji organizmu. Jeżeli podwyższona temperatura nie powoduje u Pana żadnych dolegliwości, to nie musi Pan jej od razu zbijać.

W przeciwnym wypadku lub gdy temperatura ciała sięga 39 stopni Celsjusza (lub więcej) może Pan stosować paracetamol zamiennie z ibuprofenem, pilnując maksymalnych dobowych dawek obu substancji (zwłaszcza przedawkowanie paracetamolu jest bardzo niebezpieczne).

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/leki-na-goraczke.

Paracetamol należy brać w dawce 500-100 mg co 4-6 godzin (ok. 8 tabletek). Maksymalnie jest to 4 g na dobę lub 2,5 w przypadku stosowania paracetamolu przez kilka dni pod rząd. Proszę uważnie sprawdzać, jakie leki przeciwgorączkowe Pan stosuje – pod różnymi nazwami handlowymi może kryć się ta sama substancja. Generalnie spośród najłatwiej dostępnych i najbardziej powszechnych leków znajdują się te zawierające właśnie paracetamol lub ibuprofen.

Jeśli jest Pan zainteresowany, zachęcam do zapoznania się także z tym artykułem: https://portal.abczdrowie.pl/sposoby-na-goraczke.

Ibuprofen można przyjmować w dawce 200 mg co 6-8 godzin tak, by dobowa dawka nie przekraczała 1,2 g. Może Pan je przyjmować w schemacie: np. 6 tabletek po 200 mg lub 3 tabletki po 400 mg, w przypadku leków z oznaczeniem „forte”. Proszę więc dokładnie sprawdzić, jakie leki z ibuprofenem ma Pan w zanadrzu i jaka jest zawartość substancji czynnej w jednej tabletce/kapsułce.

Być może zainteresuje Pana także ten materiał: https://portal.abczdrowie.pl/koronawirus-goraczka-w-zakazeniu-covid-19-co-nalezy-o-niej-wiedziec.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.