Jakie wykonać badania przy spadku nastroju?

Witam.Jestem osobą nerwową,mam chwiejne nastroję często,długo śpię rano,mam czarne myśli i nie widzę czasami sensu życia,nie lubię światła.Nie mam też ochoty na sex,jeszcze 2 lata temu miałam.Nie chcę brać lekarstw,bo mam małe dziecko i nie chcę czuć się jeszcze gorzej,a na psychoterapie nie mam aż tyle pieniędzy.Czy można zrobić jakieś badania,by sprawdzić czy może czegoś w organizmie mam niedobór?Może jakiś witamin czy minerałów?.Zażywam codziennie wit D3 forte 2000j.m.Proszę o jakąś sugestie

Mgr Karolina JarmoĹowicz

Szanowna Pani, wyobrażam sobie, że stany emocjonalne o których Pani pisze bardzo utrudniają Pani życie. Myślę, że niezależnie od Pani wyników (można zrobić podstawowe badania krwi etc. - lekarz rodzinny Pani doradzi), konsultacja psychiatryczna w zakresie stanów depresyjnych byłaby wskazana. Wspólnie z lekarzem mogłaby Pani ustalić czy konieczne sa leki, czy lepsza byłaby psychoterapia.
Jest możliwość takiej pomocy także w ramach NFZ.
Zachęcam aby nie zwlekać z taka decyzją, bo jeżeli jest to depresja (czyli choroba) to ona sama nie minie, a Pani stan będzie ulegał pogorszeniu.
Jeżeli jednak są to stany depresyjne/stany obniżonego nastroju, to same także nie mijają, a mają na nie wpływ jakies czynniki i warto byłoby je chociaż poznać - wtedy może Pani zdecydować co dalej.
Zachęcam do szukania pomocy u jednego ze specjalistów - psychiatry/psychologa/psychoterapeuty.

Proszę zgłosić się do lekarza rodzinnego i wykonać zestaw podstawowych badań, oraz poszukać w swoim mieście psychologa np. w Ośrodku Interwencji Kryzysowej - wtedy nie będzie Pani musiała ponosić kosztów za pomoc psychologiczną. Być może pojawiła się depresja lub dystymia? Psycholog zdiagnozuje skąd bierze się taki dysforyczny nastrój u Pani.

Witam, proponuję aby skontaktowała się Pani z osobą która robi diagnozę na podstawie kropli krwii - adres można znaleźć w internecie. Proponuję również więcej ruchu na świeżym powietrzu oraz przemianę myśli negatywnych na pozytywne - bo to powoduje wydzielanie się endorfin serotoniny i dopaminy, które zapewniają dobre i radosne samopoczucie. Myśli negatywne powodują wydzielanie się dużej ilości kortyzolu i adrenaliny co w konsekwecji powoduje obniżenie nastroju i depresje. Życzę powodzenia.
Pozdrawiam, Alicja M.Jankowska